iDNES.cz

Rusové si pochodem Nesmrtelného pluku připomněli své hrdiny, Češi protestovali

  19:12
Pietní pochod nazvaný Nesmrtelný pluk, při kterém Rusové vzpomínají na své padlé předky, se koná 8. a 9. května na několika místech republiky. Jedním jsou i Karlovy Vary. Ve městě, které sovětská vojska v roce 1945 neosvobodila, se objevily protesty.

Několik stovek Rusů se řadí na prostranství před karlovarským hotelem Pupp. Nechybí děti v ruských vojenských uniformách ani množství seniorů. Řada z nich má v rukou transparenty a fotografie padlých ruských hrdinů nebo dva rudé karafiáty. Objevuje se i prapor s tváří Stalina, na němž se velkými písmeny skví poděkování za vítězství. 

Hruď každého Rusa na prostranství hrdě zdobí symbol vojenské cti, oranžová svatojiřská stuha se třemi černými pruhy, jejíž historie sahá až do carského Ruska. Po chvíli se průvod vydává na cestu po nábřeží až k hotelu Thermal. 

„Průvod Nesmrtelného pluku je připomínkou našich vojáků, kteří padli ve druhé světové válce. Bylo prolito ohromné množství krve. Neseme fotografie našich předků a vzpomínáme na ně,“ uvádí organizátorka akce Elena Ustimenko a dodává, že Rusové mezi sebou rádi přivítají každého. 

„Jsou tady i čeští účastníci,“ ukazuje na postarší pár. Manželé však zjevně vůbec netuší, o co kráčí. „Přijeli jsme z Moravy, jsme tu na léčení,“ usmívají se, zatímco jim kdosi na klopy hbitě připíná svatojiřskou stuhu.

Jdi domů Ivane... Hanba proti Hurá, Rusko!

Nedaleko Vřídelní kolonády čeká na vzpomínkový pochod hrstka demonstrantů. Lidé s transparenty upozorňují na křivdy, kterých se ruská diktatura v minulosti dopustila a stále dopouští. Jako symbol útlaku vlaje nad hlavami protestujících prapor v ukrajinských národních barvách. Objevují se výkřiky Jdi domů Ivane... a už se nevracej! Hanba! Promenádou zní i troubení na klakson. Načež Rusové sborem odpovídají Hurá! a Rusko!

„Vadí nám propagace ruského nacionalismu, obzvlášť ve městě, které ruská armáda v roce 1945 ani neosvobodila. Podle dostupných údajů přišla až tři dny po válce,“ vysvětluje historik karlovarského muzea Jan Nedvěd. „Ti mrtví, kteří zde byli, to byli ranění z předchozích bojů nebo vojáci, kteří rabovali. Proto je absurdní zde slavit osvobození sovětskou armádou, protože ta město po dva dny jen plenila. Vadí nám také šíření ruského nacionalismu, upozorňujeme na nešvary v ruské federaci, což jsou například vykonstruovaná obvinění proti antifašistům a anarchistům a perzekuce těchto lidí. Často jsou nuceni k doznání z teroristické činnosti,“ dodává.

Na otázku, proč se k protestům nepřipojilo víc Čechů, odpovídá, že lidem je to možná lhostejné. „My Češi na to nemáme náturu. Možná jsme líní nebo je nám trapné postávat někde s transparenty a obhajovat svůj názor,“ myslí si.

Respektovaný archeolog, držitel ceny Osobnost kraje a karlovarský patriot Jiří Klsák zas nedokáže pochopit, proč se vzpomínkový pochod koná právě v jeho městě. „Protože jsou Karlovy Vary oblíbené Rusy? Nebo že je tu ruský konzulát? Nechápu, proč se konec války slaví právě ve Varech, které Rusové vůbec neosvobodili. Druhá věc je, že ten pochod už neoslavuje jen padlé ve 2. světové válce, ale je připomínkou vojáků padlých ve všech válkách. A to i v těch, které já vnímám ze strany Ruska jako agresivní. Proto jsem tady a protestuji,“ dodává Jiří Klsák.

zpět na článek