iDNES.cz

Novodobé krajské pověsti: František vyčaruje dítě, Krakonoš plní přání

  14:02
Pověsti nemusí být jen ty staré a české. Města v regionu se chlubí vlastními. Není jich málo, a u některých jsou dokonce známí jejich autoři. Novodobými městskými pověstmi totiž podpořili své podnikání.

Pokud se žena dotkne bronzové sochy Františka ve Františkových Lázních, podle pověsti do roka otěhotní. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Příkladem mohou být Františkovy Lázně a legenda, která provází sochu malého chlapečka, Františka v místním parku. Ten se stal dokonce symbolem města. Podle pověsti stačí každé ženě dotknout se levého palce jeho nohy a do roka otěhotní. A na bronzovou sošku si tak zajde sáhnout snad každá pacientka, která se ve Františkových Lázních léčí s ženskou sterilitou nebo gynekologickými potížemi.

Pověst o zázračné soše přitom vznikla v 30. letech minulého století, kdy si ji nechal vyrobit místní podnikavý fotograf Škarda. Původně se dokonce nejmenovala ani František, ale Bube (Chlapeček) podle názvu Chlapečkova pramene (dnešní Františkův).

Fotogalerie

„Sochu pro místního fotografa pana Škardu vytvořil přední chebský sochař Adolf Mayerl,“ uvedl Štěpán Karel Odstrčil z františkolázeňského muzea. „Jméno František získala postavička údajně teprve později ve spojitosti se symbolikou lázní,“ dodal Odstrčil.

Podnikavý fotograf potom vymyslel pověst o kouzelné síle sošky, kterou pak zúročil při svém podnikání. Před sochou často fotografoval pacientky. Fotografové si tehdy dokonce sochu půjčovali a různě s ní putovali po městě. Její originál je dnes uložený v muzeu, park pak zdobí její bronzová kopie. Jen je na sošce vidět, že se pacientky místo palce levé nohy dotýkají jiného údu, který je spojený s otěhotněním.

Krakonošové plní přání

Dalším autorem novodobé městské pověsti je ředitel hotelu Krakonoš v Mariánských Lázních Jiří Richter. Legenda se vztahuje k soše Krakonoše, která vznikla před několika lety v rámci tamního kamenosochařského pohádkového parku.

„Návštěvník, který správně spočítá, kolik soch v pohádkovém parku je, může správný počet pošeptat Krakonošovi a pak se s přáním na rtech dotknout jeho berly. Může se pak těšit na splnění přání. A při odchodu z parku musí zazvonit na kouzelný zvoneček,“ vysvětlil ředitel Jiří Richter.

Podobná pověst je v Mariánských Lázních spojena s další sochou Krakonoše, která stojí nedaleko od té první. V tomto případě sice návštěvník nemusí umět počítat, je ale potřeba jisté fyzické zdatnosti. Stačí jen pomyslet na své přání, dotknout se Krakonošova opasku a sochu třikrát obskákat po jedné noze.

Pověstí se může pochlubit také hrad Loket. Na hradním nádvoří návštěvníci najdou sošku pána místních skal, kamenů a podsvětí - skřítka Gottsteina. Ten, kdo pohladí jeho dlouhou bradku a na hradě zanechá alespoň drobný penízek, tomu se splní každé jeho přání.

Zajímavá je i legenda spojená s křížem v kynžvartském zámeckém parku. Podle pověsti má připomínat tragickou smrt princezny Antonie Pascaliny z rodu von Metternich -Winneburg, kterou měli na tomto místě roztrhat psi. Poštvat je na ni měl její manžel z rodu Waldstein -Wartenberg. Jenže bývalý kynžvartský kastelán Oldřich Říha zjistil, že princezna zemřela po porodu na Duchcově. Pověst si vymyslela jiná větev rodu, aby vrhla špatné světlo na samotnou princeznu i jejího manžela.

Autor:
zpět na článek