iDNES.cz

VIDEO: Zimní spánek na hradech neznají, živo je tam i bez návštěvníků

  18:06
Teplé dny, kdy se u vchodů nejvýznamnějších krajských památek tvořily fronty návštěvníků, jsou minulostí. I když ne všechny historicky cenné objekty na zimu uzavřely své brány definitivně, jedno mají společné. Pracuje se v nich na tom, aby letošní sezona byla ještě úspěšnější a lákavější než ta předchozí.

Ve státním hradu a zámku Bečov vše směřuje k nové muzejně-galerijní expozici relikviáře svatého Maura, která bude v takzvaných Pluhovských domech.

„Jsme těsně před vypsáním výběrového řízení na rekonstrukci a tvorbu těchto objektů. Jakmile bude vysoutěženo, začne u nás nebývalá stavební aktivita,“ uvedl kastelán hradu a zámku Tomáš Wizovský.

Samotné stavební práce však do návštěvnického provozu zasahovat nebudou, respektive se je s ním správa hradu a zámku bude v rámci možností snažit maximálně skloubit. „Hotovo by mělo být nejpozději koncem roku 2020,“ doplnil Wizovský.

I v další sezoně, která vypukne na jaře, ovšem bude pro návštěvníky hradu připravená novinka – celoročně osvětlený hradní komplex a venkovní vyhlídkový okruh. Ten podle Wizovského začal experimentálně fungovat už na podzim, tehdy ovšem ještě bez nejrůznějších atrakcí. „Hrad je otevřená kniha architektury. A tato cesta zájemce zavede k její autentické obálce,“ naznačil kastelán.

Nový okruh bude benefitem pro návštěvníky a bude tedy bezplatný. V případě zájmu veřejnosti ovšem hradní správa zvažuje podle Wizovského připravit jednou až dvakrát denně vypsání komentované, tedy zpoplatněné prohlídky s výkladem.

Po odstranění celé řady vad a nedodělků přibudou na stezce mimo naučných a tématicky zaměřených informačních cedulí též interaktivní a mnemotechnické pomůcky, jako například možnost rozluštit šifru hradu Bečov, zahrát si s perspektivou válcové věže Bergfrit, najít a osahat si horniny s drahými kovy, díky kterým zdejší panství kdysi tolik zbohatlo, či zatočit si takzvaným klikotočem a poslechnout si pod původní flankovací věžicí válečnou vřavu dobyvatelů i obránců hradu.

Nová expozice v Kynžvartu

Tak, jako v Bečově vše směřují k nové expozici relikviáře, tak je na zámku v Kynžvartu nad Ohří prioritou číslo jedna nová expozice takzvané kynžvartské daguerrotypie.

Předchůdce dnešní fotografie se loni stal první památkou z regionu zapsanou na seznam kulturního dědictví UNESCO. To, že právě na první pohled nenápadnému obrázku budou na zámku věnovat vlastní expozici, je tedy nasnadě.

„Zatím je ve stadiu příprav. Jakmile bude projekt hotový, musíme sehnat peníze. Chtěl bych věřit, že se po slibech, které jsme dostali po zápisu na seznam UNESCO, to nebude problém a v roce 2020 expozici otevřeme,“ uvedl kastelán zámku Ondřej Cink.

S čím ovšem mohou v Kynžvartu návštěvníci počítat už v dohledné době, budou některé nové interiéry. „Děláme jejich reinstalaci,“ řekl Cink. Ta souvisí s expozicí vzácných zlacených souprav. „Dokončujeme i nový kabinet přírodnin,“ doplnil kastelán.

V Lokti pokračuje propojování

Na hradu v Lokti sezona nekončí nikdy. „Není den, kdy bychom měli zavřeno,“ pochlubil se Václav Lojín, správce památky.

Zima, kdy nápor turistů není takový, je ovšem obdobím, kdy se na hradě intenzivně pracuje. Letos budou pokračovat v tom, v čem začali loni. To znamená v pracích na severním paláci hradu.

„Rádi bychom propojili celý objekt v úrovni prvního patra,“ přiblížil Lojín. Zatím se podařilo udělat nové podlahy a část restaurátorských prací a stavebně historického průzkumu. O tom, kdy bude hotovo, Václav Lojín nechce spekulovat. „Je to investice o dvou milionech,“ vysvětlil. „A navíc i o tom, jak rychle budou pracovat restaurátoři,“ dodal.

Ani v Lokti ovšem letos nebudou bez novinek. Ve sbírkách se objeví předměty, které město získalo zpět.

Desítky kusů z přibližně deseti tisíc předmětů bude správa nově vystavovat. „Budou to například nově zrestaurované obrazy,“ naznačil správce hradu.

zpět na článek