iDNES.cz

Lázeňský trojúhelník čeká další krok k zápisu na seznam UNESCO

  8:56
Další krok k zápisu na prestižní seznam UNESCO čeká evropská lázeňská města. Za pár týdnů odevzdají do Paříže kompletní nominační dokumentaci. Rozhodne se za rok a půl. O místo na prestižním seznamu se ucházejí i Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně.

Lázeňské centrum Karlových Varů | foto: Martin Stolař, MAFRA

Na takzvanou Signing Ceremony se chystají 22. ledna zástupci evropských lázní, které řadu let usilují o vstup do UNESCO. Lídrem nadnárodní lázeňské nominace nazvané Slavné lázně Evropy jsou Karlovy Vary.

Odevzdání dokumentace si nenechají ujít velvyslanci při UNESCO všech sedmi zúčastněných zemí, stejně jako starostové či primátoři všech jedenácti nominovaných měst. Karlovarská rada schválila cestu do Paříže nové primátorce Andree Pfeffer-Ferklové i bývalému primátorovi Petrovi Kulhánkovi. Právě on totiž stojí u nominace od samého začátku.

„Po úspěšném absolvování testu kompletnosti v říjnu a listopadu je to naplnění dalšího zásadního milníku vedoucího k zápisu na Seznam světového dědictví. Od tohoto data započne hodnoticí proces,“ uvedl Petr Kulhánek.

V první polovině letošního roku podle něj zpracuje UNESCO podklad pro místní šetření v jednotlivých městech, které se uskuteční v září a říjnu. V listopadu je pak čeká první slyšení v Paříži.

„Poté bude během prosince letošního roku a ledna 2020 zpracována předběžná zpráva o hodnocení nominace, podle obsahu této zprávy a v ní zanesených stanovisek a připomínek se uskuteční druhé slyšení na jaře 2020,“ vysvětlil bývalý primátor.

V květnu příštího roku vznikne doporučení pro jednání Výboru světového dědictví, který zasedne v červnu. Právě on pak rozhodne o konečném zápisu.

Kdo usiluje o zápis

O zápis na prestižní seznam usilují v takzvané sériové nominaci kromě západočeských lázní také belgické Spa, francouzské Vichy, italské Montecatini Terme, německá města Baden Baden, Bad Ems, Bad Kissingen, rakouský Baden u Vídně a anglický Bath.

Ne všichni zástupci západočeských lázeňských měst ale lednovou slávu vnímají stejně. Podle starosty Mariánských Lázní Martina Kaliny má před sebou město ještě hodně práce. „Toto samotné je jen oficiální akt, abychom zakončili období příprav nominace, ale prakticky je to jen odevzdání dokumentů,“ uvedl.

Záležet podle něj bude hlavně na zástupci ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel), což je poradní organizace UNESCO, jak jednotlivé žádosti vyhodnotí, a pak samozřejmě také na Výboru světového dědictví.

„Teď se jen sejdeme v Paříži, abychom byli oficiálně pohromadě a podepsali papíry. To ale není ten milník. Milník bude příští rok, až se bude o žádosti jednat,“ zdůraznil starosta.

Mariánské Lázně kvůli návštěvě experta ICOMOS zřídily pracovní skupinu. Vedení radnice uvažuje i tom, že ji povýší přímo na komisi pro UNESCO. Jejím hlavním úkolem by mělo být, aby důležitému hostu z ICOMOS připravila prohlídku města. Na tu bude mít vyhrazeno několik hodin. Pokud sám projeví přání někam se podívat, dostane jeho požadavek přednost.

Starosta Františkových Lázní Jan Kuchař sice souhlasí s tím, že odevzdání dokumentace je formálním aktem, nicméně ho vidí zároveň jako přelomový moment. „Teď už musí být nominace braná opravdu vážně, a to zejména co se týká obyvatel a podnikatelů ve městech. Deset, možná skoro dvanáct let se o zápisu mluví, ale teď už bude vše záviset na komisi UNESCO,“ řekl.

Za důležité přitom považuje oznámit lidem, na co se musejí v souvislosti se zápisem připravit. Františkovy Lázně si kvůli tomu nechaly vypracovat analýzu, která podle Jana Kuchaře přináší velice zajímavé informace zvláště pro podnikatele týkající se vývoje trhu. Tamní radnice se o zásadní momenty podělí s Mariánskými Lázněmi i s Karlovými Vary.

„Výsledky zveřejníme na začátku února, kdy bychom udělali veřejné slyšení pro podnikatele i zástupce měst. Už nyní ale oslovujeme odbory investiční nebo odbory plánování a samozřejmě vedení, aby si udělalo na analýzu názor,“ uvedl starosta.

zpět na článek