iDNES.cz

Kraj zrušil výběr firmy, která opraví Císařské lázně. Bojí se o dotaci

  16:10
Karlovarský kraj ruší výběrové řízení na firmu, která opraví Císařské lázně. Právníci došli k závěru, že tendr nebyl v souladu se zákonem. Vedení kraje věří, že se rekonstrukce národní kulturní památky nezpozdí. Karlovy Vary zase řeší sál pro svůj orchestr.

Karlovarské Císařské lázně. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

V prvním kole výběrového řízení uspělo sedm společností. Druhého kola se ale nedočkají. Kraj se po několika měsících analyzování rozhodl, že tendr zruší a vypíše ho znovu. Bojí se, aby kvůli chybám nepřišel o státní dotaci.

„Všech sedm společností obdrží písemně důvody. Jak posouzení našeho právního odboru, tak externí právní kanceláře došly k závěru, že výběrové řízení nebylo vyhlášeno v souladu se zákonem o veřejných zakázkách,“ vysvětlila hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.

Zároveň připomněla, že kraj na rekonstrukci získal příspěvek 250 milionů korun z ministerstva kultury, neboť se jedná o národní kulturní památku.

„Pokud by udělal jakoukoli chybu, hrozilo by mu, že by musel celou dotaci vracet, plus samozřejmě se stoprocentním penále,“ uvedla hejtmanka. Kraj přesto podle ní nikdy nebyl s opravou budovy tak daleko.

Pokud všechno půjde dobře, během následujících dní očekává vydání pravomocného stavebního povolení. Nové výběrové řízení, do kterého se může přihlásit také oněch sedm firem, chce vyhlásit co nejdříve. Samotná oprava by tak měla začít v letošním roce.

„Lapidárně řečeno se chceme jako kraj vyhnout i jakémukoli momentu, který by mohl zadat příčinu k budoucí stížnosti nebo napadení výběrového řízení,“ uvedl krajský radní Jaroslav Bradáč.

Za původním tendrem stálo zájmové sdružení právnických osob Císařské lázně, jehož členy byl kraj a Karlovy Vary. Kraj, do jehož čela usedlo nové vedení, z něj ale vystoupil. Radním se nelíbilo, že o sdružení neměli informace a už koncem roku 2016 vyjadřovali pochybnosti o prvním kole výběrového řízení. Po komunálních volbách se navíc vyměnili také karlovarští radní. Ti zase řeší, zda je vhodné v Císařských lázních vybudovat vyhovující sál pro své symfoniky za zhruba 150 milionů korun. S tím totiž souhlasilo předchozí zastupitelstvo.

„Definitivně jsme se nerozhodli. Pracuje na tom ještě Kancelář architektury města, ale protože se Karlovy Vary memorandem zavázaly, že se budou na opravě Císařských lázních podílet 100 miliony, závazku dostojíme a pro rok 2019 uvolňujeme částku 30 milionů korun. Nemá to souvislost s koncertním sálem,“ řekla primátorka Andrea Pfeffer-Ferklová. Podle jejího náměstka pro investice Petra Bursíka kvůli vestavbě vznikne akustická studie.

Zástupci kraje zatím mají představu, že by opravené Císařské lázně sloužily převážně ke kulturním účelům. Podle primátorky by se hodilo, aby v nich sídlilo městské infocentrum.

„Díky tomu bychom ho měli pořešené z obou stran. Máme ho v budově Becherovky, z druhé strany by mělo být v budově Císařských lázní,“ uvedla s tím, že prostory v Lázeňské ulici, kde sídlí nyní, by město opět nechalo k pronájmu.

Podle základního provozního modelu by každoroční celková bilance Císařských lázní měla vykazovat bez krajského příspěvku minus dva miliony korun. O provozní náklady by se měl podle původních předpokladů kraj podělit s městem padesát na padesát. Primátorka k tomu ale řekla, že tuto věc s krajem ještě neprojednávala.

„Je třeba, aby kraj jasně definoval, co chce v Císařských lázních mít, aby to přinášelo nějaké finanční prostředky,“ uvedla Andrea Pfeffer-Ferklová. Právě i na budoucím využití chce spolupracovat s Kanceláří architektury města.

Oprava Císařských lázní bude stát více než půl miliardy korun a potrvá několik let.

zpět na článek