iDNES.cz

Vlaky projedou Karlovarským krajem rychleji, cestující si ale připlatí

  16:18
České dráhy zrychlují své vlaky. Změnu pocítí nejen cestující na rychlíkové trati z Chebu přes Plzeň do Prahy, ale také na lokálce z Karlových Varů do Potůčků. Zároveň se bude cestovat v pohodlnějších vagonech. Cestující si ale připlatí.

RegioShark na karlovarském nádraží. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Snad nejdůležitější změnou v novém jízdním řádu, který začne platit 9. prosince, je zkrácení jízdní doby z Chebu přes Plzeň do Prahy. Díky dokončenému Ejpovickému tunelu na Rokycansku ušetří cestující dvanáct minut.

Časy příjezdů a odjezdů Západního expresu v Chebu přitom zůstávají stejné, změny se promítnou jen v časech v Praze. Rychlíky, které míří na západ Čech z Prahy přes Ústí nad Labem pak nově ponesou jméno Krušnohor.

„Na trati číslo 142 Karlovy Vary - Potůčky dochází u regionálních spojů díky revitalizaci ke zkrácení doby jízdy o osm minut,“ uvedl Vladimír Omelka, ředitel Regionálního obchodního centra ČD Karlovy Vary.

Na regionální drážní dopravu přispívá Karlovarský kraj. V letošním roce dostaly České dráhy z rozpočtu kraje 170,6 milionu korun. Kraj v roce 2019 objednal navíc jeden spoj z Chebu přes Vojtanov a Bad Brambach do Zwickau. Hradit bude prokazatelnou ztrátu z českého území.

Plánované výluky

 • Květen
  Dalovice - Merklín 30 dnů
 • Červenec
  Tršnice - Luby 20 dnů
 • Srpen
  Nejdek - Potůčky 30 dnů
  F. Lázně - Hazlov 30 dnů
 • Září
  Bečov - Blatno 30 dnů
  M. Lázně - Ch.Planá
  Výluka na stavbě obchvatu 10 dnů

„I v roce 2019 chce kraj zachovat objednávku regionálních spojů ve stejném rozsahu, jako tomu bylo letos. Podpoříme i oblíbené půjčovny kol Českých drah, které využívají nejen turisté z jiných regionů, ale i domácí,“ poznamenal Martin Hurajčík, náměstek hejtmanky Karlovarského kraje pro oblast dopravy. Kraj podpoří i několik mimořádných spojů.

Cestující se ale musí připravit na zvýšení ceny jízdného, které bude v průměru o 2,5 procenta. Na krátkých tratích si tak lidé připlatí korunu. Například jízdenka ze Sokolova do Karlových Varů zdraží na 43 korun, cestující z Mariánských Lázní do Chebu si musí připravit 46 korun.

V roce 2019 budou koleje Chebem a Karlovými Vary opět brázdit cyklovlaky s názvem Cyklo Ohře.

„V provozu budou od 16. června do 29. září o sobotách, nedělích a svátcích. Tyto spoje pojedou jako spěšné vlaky, nebudou zajíždět do Chodova a stavět budou ve stanicích a zastávkách kolem cyklostezky Ohře,“ uvedla mluvčí Českých drah Gabriela Novotná.

Kraj bude 15. června pořádat Den cyklostezky Ohře a České dráhy na tuto událost vypraví zvláštní cyklovlaky.

Jízdní řády

Jízdní řády vlaků, autobusů a MHD zdarma

I v roce 2019 bude jezdit turistický spoj na trati 149 Karlovy Vary, Krásný Jez, Horní Slavkov - Kounice. Jezdit bude od 27. dubna do 1. září o sobotách, nedělích a svátcích.

Do Kyselky bude z Karlových Varech přes Vojkovice jezdit každou sobotu od 29. června do 31. srpna Mattoni Expres.

Na mimořádné vlakové spojení se ale mohou těšit i filmoví fanoušci. Při 54. ročníku mezinárodního filmového festivalu bude jezdit z dolního nádraží v Karlových Varech do porcelánky Thun v Nové Roli festivalový vlak. Tam pro ně bude připravená komentovaná interaktivní prohlídka.

V polovině srpna pak z dolního nádraží v Karlových Varech přes Bečov do Chodové Plané pojede Chodovar expres vedený historickou motorovou lokomotivou.

Autor:
zpět na článek