iDNES.cz

V říjnu se otevřou první jesle zřízené krajem, zájem rodičů je enormní

  14:24
Stavební úpravy prvních krajských jeslí finišují v Karlových Varech. V budově tamního dětského domova se slavnostně otevřou 1. října.

(ilustrační snímek) | foto: Helena Kottová

Jesle mohou navštěvovat děti ve věku od šesti měsíců do tří let. „Kapacita bude patnáct dětí, přičemž závazně přihlášených máme už deset. Zájem je skutečně enormní,“ řekl krajský radní pro zdravotnictví Jan Bureš.

Vedení kraje už schválilo i ceník jeslí. Pokud v nich bude dítě celý měsíc, bude to stát rodiče bezmála 4 500 korun.

„Jídlo na den činí 38 korun, denní příspěvek na provozování 150 korun a 500 je paušální poplatek na měsíc bez ohledu na to, jestli tam dítě bude, nebo nebude,“ přiblížil Bureš.

Pokud by rodiče dali dítě do soukromých jeslí, platili by podle něj kolem osmi tisíc za měsíc.

Kraj se pro zřízení jeslí rozhodl proto, že v domově byla dlouhodobě volná místa. „Jeho kapacita je padesát dětí. Na tento počet je dimenzovaný i počet zaměstnanců. Dlouhodobě jsme nikdy nepřesáhli průměr přes pětadvacet dětí, to znamená že jedeme na půl plynu,“ uvedl Bureš.

Zároveň připomněl, již před časem kvůli tomu kraj v domově zřídil centrum pro rodiče s hendikepovanými dětmi, kam mohou chodit na cvičení či rehabilitace. Vedení kraje nyní počká, jak se jesle v Karlových Varech ujmou.

Pokud se osvědčí a budou prostory, rozšíření služby nevylučuje. „Možná budeme inspirací pro města a obce v kraji,“ naznačil radní.

Zřízení jeslí stálo zhruba 800 tisíc korun. Kromě stavebních úprav je v částce započítaný také nový nábytek.

zpět na článek