iDNES.cz

Z Hranic do Hranic. Lidé s umělým vývodem vyjedou překonat své hranice

  11:50
O tom, že i se stomií, neboli umělým vývodem, lze vést plnohodnotný život, chtějí přesvědčit lidé, kteří se s podobnými potížemi už nějaký čas perou. V pátek proto vyrážejí přibližně dvě desítky stomiků na kolech napříč republikou. Další se k nim připojí v následujících etapách.

Petr Novák, účastník cyklojízdy z Hranic do Hranic, kterou organizuje klub stomiků. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Trasa této spanilé jízdy nazvané Překonej své hranice vede od Hranic u Aše až do Hranic na Přerovsku. Akci, která je otevřená i zájemcům z řad veřejnosti, zaštiťuje dobrovolné sdružení stomiků ILCO.

Na start v Hranicích se postaví například bývalý profesionální hasič Petr Novák z Chebu. Jak sám říká, skutečnost, že ho čeká operace a umělý vývod, jej doslova zdrtila. Dnes pětačtyřicetiletý muž, který už je šestý rok stomikem, se ale nevzdal. Motivaci měl obrovskou. Čtyřletého syna a milující manželku.

Kdo je to stomik

Člověk, který má trvale nebo dočasně vyvedené střevo či močové cesty na povrch těla. Existují tři druhy stomií. V případě vývodu tlustého střeva hovoříme o kolostomii, pokud je vývod na tenkém střevě, jde o ileostomii, vývod močových cest se pak označuje jako urostomie.

„Moje situace byla v roce 2012 složitá. Operace, chemoterapie, ozařování. Ale s nepřízní osudu jsem se rval jako lev. Ani ve snu by mě však nenapadlo, že už brzy budu čelit já i moje rodina další veliké výzvě,“ vypráví Petr Novák, který měl jen několik měsíců po operaci těžký úraz.

Následky pádu na beton z čtyřmetrové výšky byly strašlivé. „Zlomenina kyčle v krčku a dva zlomené bederní obratle. Navíc se mi udělala v oblasti stomie kýla,“ popisuje další trable muž, který ani tentokrát nehodil flintu do žita. Opět zabojoval, dokázal se vrátit a navzdory všem předpovědím začal znovu aktivně sportovat.

„Začátky byly těžké, ale krůček po krůčku jsem se zvedal. Rehabilitoval jsem při plavání a jízdě na kole. Později jsem přidal posilovnu, kde jsem cvičil v mírných, ale pravidelných dávkách. Pak jsem se postavil na lyže. Dnes žiji plnohodnotným životem, sportuji a ke sportu vedu i svého syna. Myslím, že v životě je důležité chtít a mít vůli. Ale také je třeba štěstí a mít kolem sebe lidi, kterým člověk není lhostejný,“ dodává Petr Novák.

Podpořit akci jízdou na kole se vydá i pětašedesátiletý Vlastimil Pilmajer, který je stomikem už více než dvě desetiletí. „Bylo to tehdy ohromně rychlé. Dva měsíce po návštěvě lékaře jsem podstoupil operaci, následovalo ozařování a chemoterapie,“ vzpomíná Pilmajer.

Ten si prý na stomii zvykl poměrně rychle. „Všechno je to v hlavě. Já jsem se s tím také chvíli pral, ale operaci jsem měl udělanou dobře a během roku jsem se naučil s tím žít. A vrátil jsem se ke své práci a postupně i ke sportu,“ doplňuje Pilmajer s tím, že z celé trasy plánuje absolvovat přibližně třetinu.

Na kole prý trénuje alespoň jednou týdně, obvykle v neděli dopoledne. „Žena mi vyčítá, že utíkám na kolo, protože jí nechci pomáhat s vařením oběda v kuchyni,“ směje se.

Jeden z organizátorů, chebský lékař Karel Tyrpekl, míní, že v současné době už stomie nepředstavuje pro nemocného takovou zátěž jako kdysi. „Dnes už mají lidé k dispozici kvalitní sáčky a další pomůcky. A když je operace dobře udělaná, dá se i plavat nebo jezdit na kole,“ říká lékař.

Jízda stomiků má podle něj upozornit veřejnost na zdravotní problém, který je ve společnosti stále ještě tabu a mluvit o něm se příliš nenosí. „Přitom nějakým druhem stomie trpí v republice 10 tisíc lidí. Například známý mim Boris Hybner byl také stomik,“ vysvětluje Karel Tyrpekl.

Se stomií, neboli umělým vývodem, se nejčastěji perou lidé, kteří onemocněli rakovinou tlustého střeva a konečníku. „Ačkoli je to téma tabuizované, je důležité o tom mluvit. Ročně v republice zachytíme osm tisíc nových případů. A čtyři tisíce lidí na tento typ karcinomu zemřou,“ doplňuje lékař.

Jízda napříč republikou má pomoci i nemocným. Její účastníci chtějí na vlastním příkladu ukázat, že stomik nemusí sedět doma, nemusí mít strach vyjít ven. A že každý může žít svůj život. „Na naši jízdu v Novém Jičíně naváže setkání českých, polských, slovenských a maďarských stomiků u příležitosti jejich světového dne,“ přibližuje lékař Tyrpekl.

Protože mu nemocné koleno nedovolí cestu absolvovat v sedle, pojede alespoň v doprovodném vozidle. „Předpokládaná trasa má 699 kilometrů. Pojedeme ji devět dnů, bude mít devět etap, projedeme devět krajů a zastavíme se v devíti městech, kde jsou spolky ILCO,“ vypočítává.

Na každé zastávce čeká na účastníky jízdy program. V průběhu páteční Goethovy etapy navštíví zámky na Seebergu či v Hazlově, podívají se také na Komorní hůrku. V sobotu pak v rámci Metternichovy etapy projdou zámkem Kynžvart a klášterem v Teplé.

Trasa cykloakce Překonej své hranice.

zpět na článek