iDNES.cz

Muzejní dráha rozjela s novou sezonou i obnovenou lokomotivu z 50. let

  17:02
Po zimní přestávce se v Novém Drahově u Františkových Lázní letos poprvé rozjela Muzejní úzkorozchodná dráha Kateřina. Novinkou je další přírůstek do vozového parku - Lokomotiva BN 30, kterou se podařilo zprovoznit a uvést do původní podoby z 50. let, kdy byla vyrobena.

Lokomotiva BN 30 č. 10 je novým přírůstkem Muzejní úzkorozchodné dráhy Kateřina v Novém Drahově. Díky finanční podpoře ministerstva dopravy byla zprovozněna a uvedena do historického stavu, v jakém byla v padesátých letech vyrobena. | foto: archiv Muzejní úzkorozchodné dráhy Kateřina

Miniaturní vagonky na dráze Kateřina vozí návštěvníky v okolí unikátní přírodní rezervace SOOS už několik let. 

Stejně jako loni budou vláčky na dráze jezdit v květnu a červnu každý druhý víkend, o letních prázdninách se na ně lidé mohou těšit každou sobotu a neděli.

„O cestu historickou drážkou má zájem stále víc turistů. Také už máme dostatek lidí na to, abychom mohli drážku provozovat každý víkend. A to jak strojvedoucích, tak i těch, kteří se starají o dobrý technický stav techniky, vagonů a kolejí,“ vysvětlil ředitel společnosti Muzejní úzkorozchodná dráha Kateřina Petr Hošek, proč vláček začal vyjíždět na koleje častěji.

A zmíněná nová lokomotiva BN 30, kterou přes zimu opravili tamní nadšenci, rozhodně nebude zahálet. „Díky dotaci z ministerstva dopravy je nyní lokomotiva BN 30 jako nová. V současné době tak máme tři, které vyjíždějí s vagonky na trať. Požádali jsme ministerstvo dopravy o novou dotaci a pokud uspějeme, opravy se dočká další muzejní kousek,“ uvedl Hošek.

Podle jeho slov se podařilo zrekonstruovat navíc i část úzkorozchodné dráhy. „Zjistili jsme, že v jednom z lesních úseků jsou už pražce ve špatném stavu. Proto jsme v průběhu letošní teplé zimy opravili asi 120 metrů trati,“ upřesnil.

Velké oslavy se v Novém Drahově chystají na červencové svátky. „Plánujeme dny muzejní dráhy Kateřina, kdy představíme návštěvníkům i speciální vlaky, které bude táhnout malá parní lokomotiva,“ dodal Hošek.

Přibližně sedm kilometrů dlouhá trať o rozchodu 600 milimetrů je pozůstatkem rozsáhlého systému, který sahal přes Skalnou až do Velkého Luhu. Vláček však jezdí jen v přibližně dvoukilometrovém úseku mezi stanicemi SOOS a Kateřina, kde je možné najít i výhybnu Rampa.

Zásluhu na tom, že se zde kolejová doprava zachovala, má sousední rezervace SOOS. Kvůli nejpřísnější ochraně této ojedinělé přírodní lokality zde není povolen provoz těžkých nákladních automobilů. A tak se keramické jíly a písky, které se těžily v okolí, musely přepravovat výhradně po železnici.

zpět na článek