iDNES.cz

Čápi se už vrátili na chebský komín, chystají hnízdo pro mladé

  11:40
Na komín u chebského supermarketu Hypernova už dorazila čapí rodinka. Samec dosedl na hnízdo v pondělí v podvečer, v úterý ráno se k němu připojila i jeho družka.

Na komín uprostřed Chebu přiletěli čápi. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Podle Moniky Dohnalové, která chebské čápy sleduje už od roku 2008, přiletěl čapí samec do města v den, kdy slaví svátek Kazimír. Jeho letošní jméno je tak právě Kazimír.

„Loni přiletěl už 23. února, na Svatopluka. Ale když se podívám do záznamů, tak není letošní přílet ničím výjimečný. Čáp se tu pravidelně objevuje vždy začátkem března. To spíše loni přiletěl neobvykle brzy,“ konstatovala Monika Dohnalová, která má ze svého bytu čapí hnízdo jako na dlani.

Každoročně proto sleduje nejen rituální přivítání samičky, kdy samec koketně zaklání hlavu a kolem družky nadšeně tančí, ale i čapí lásku a posléze i výchovu mladé generace.

Hnízdo potřebovalo pořádný úklid

„Jakmile se přivítali, odletěli na celý den, vůbec se neukázali. Říkala jsem si, že to asi bylo kvůli sněhu, ale ve středu už paní čápová v hnízdě pilně uklízela, takže je vše v nejlepším pořádku,“ uvedla žena, která založila facebookovou skupinu příznivců čapí rodinky nazvanou Chebští čápi a svoje snímky i videa zde pravidelně zveřejňuje.

Chebské čápy můžete online sledovat zde

Stala se také spolupracovnicí ornitologů ze Skupiny pro ochranu a výzkum čápa bílého v Plzni, kterým svá pozorování a postřehy pravidelně hlásí.

Proto také v době, kdy čeká na přílet čápů, jejich milostné tance nebo krmení mladých, je neodmyslitelnou součástí jídelního stolu v její kuchyni stativ s kamerou či fotoaparátem.

„Teď už to půjde ráz na ráz. Za chvíli se v hnízdě objeví vejce a koncem dubna se líhnou mláďata. Loni to bylo 23. dubna, kdy jsem zahlédla první hlavičku. Nakonec byli v hnízdě čtyři,“ vzpomíná Dohnalová s tím, že začátkem května přicházejí celkem pravidelně nálety vetřelců na hnízdo.

„Když se objeví cizí čápi, mají už ti naši obvykle v hnízdě mladé. A musím říct, že boj je to vždycky hodně drsný. Ale chebští čápi bojují jako lvi a nakonec se jim podaří vetřelce zahnat,“ vypráví Dohnalová.

Koncem května už mají mladí prachové peří, v červnu začínají zkoušet křídla a o měsíc později už z hnízda vylétají.

„Ze začátku vždy jeden z rodičů na hnízdě zůstává. Když ale čápata povyrostou, mají co dělat oba, aby hladové krky nasytili. Pak jedno mládě po druhém zkouší křídla, poskakuje po hnízdě a sbírá odvahu, až přijde konečně skok dolů a první plachtění. Od té doby pilně létají a trénují výdrž. Chystají se tak na dlouhou cestu do Afriky, protože v srpnu už nás čápi opouštějí,“ doplnila Dohnalová.

Příznivci čapí rodinky ji mohou sledovat nepřetržitě díky webkameře, kterou město Cheb umístilo na střechu nedaleké 6. Základní školy.

Do Chebu přiletěli čápi (3. 3. 2017)

6. března 2017

zpět na článek