iDNES.cz

Využijme Císařské lázně pořádně, píší odborníci kraji i ministerstvu

  8:46
Dopis kvůli využití karlovarských Císařských lázní sepsali členové skupiny ARCHaVARYk. Ta sdružuje odborníky z oblasti urbanismu, architektury a stavebnictví. Nelíbí se jim, že příprava rekonstrukce stála už 65 milionů korun a tvrdí, že národní kulturní památka stále chátrá bez smysluplného využití.

Karlovarské Císařské lázně. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Sdružení dopis adresovalo ministerstvu kultury, zástupcům kraje i Karlových Varů. Majitel, tedy kraj, podle něj neumí definovat životaschopnou vizi.

„Dosavadní náměty na využití Lázní I nejsou, stejně jako záměr zapracovaný do již zhotovené projektové dokumentace, podle našeho názoru schopny plně využít potenciál budovy a okolí. Tedy zpřístupnit budovu s atraktivní náplní pro celý den, nikoli pouze nárazově, a iniciovat rozvoj lázeňské části města,“ napsali členové skupiny ARCHaVARYk.

Připomínají, že v Císařských lázních by mělo být například působiště symfoniků, zážitkové lázně, klinika a podobně. Nabízejí proto návrh, jak dále postupovat a zmiňují i dvoukolovou soutěž týkající se nové přípravy rekonstrukce.

Krajský zastupitel pro cestovní ruch, lázeňství a UNESCO Vojtěch Franta řekl, že si názoru skupiny váží. „Myslím si, že jejich požadavek se může zdát smysluplný ve chvíli, kdy jdu po povrchu. Ve chvíli, kdy do věci proniknete, už ideální řešení nejsou,“ uvedl.

Podle něj kraj naskočil do jedoucího rychlíku a nyní buď může oněch 65 milionů vyhodit z okna, nebo se s tím pokusí popasovat. „Přece jen se jedná o veřejné peníze a my se snažíme hledat nejlepší kompromisní variantu,“ ujistil. Zároveň připomněl, že když se s problematikou Císařských lázní seznamoval, razil podobný názor, jako skupina ARCHaVARYk.

Karlovarský kraj musí do konce března předložit ministerstvu kultury koncepci, jak národní kulturní památku využije. Jen na základě tohoto dokumentu může získat slíbenou dotaci na opravu ve výši 250 milionů korun. Podle hejtmanky Jany Vildumetzové kraj vyhlásil nezávazný průzkum a vhodné využití lázní hledá.

„Pokud se rozhodneme, že využití budovy bude jiné, musíme získat nové stavební povolení. V takovém případě bychom realizaci prodloužili minimálně o dva roky,“ upozornila.

Kraj by chtěl přitom s opravou začít už letos. Ze svého rozpočtu chce dát 200 milionů korun, Karlovy Vary 100 milionů. Zbytek by měla zaplatit právě státní dotace.

zpět na článek