iDNES.cz

VIDEO: Tak se tady lidem žilo v době Egerlandu, uvidí lidé v muzeu

  11:38
Malovaný chebský nábytek, tradiční chebská keramika i kroje, které v lokalitě historického Chebska v minulosti ženy i muži nosili. To vše mohou v rámci výstavy Egerland – Chebsko vidět návštěvníci Městského muzea Mariánské Lázně.

„V přízemí muzea vznikla nová expozice, která je částečnou rekonstrukcí chebské světnice,“ uvedla Marie Plešáková z tamního muzea a doplnila, že výstava, která zahájila v sobotu, vznikla v rámci dvousetletého výročí prohlášení Mariánských Lázní veřejnými lázněmi.

„Touto výstavou se vracíme ke vzniku samotných lázní a k lidem, kteří jako první přicházeli do mariánskolázeňského údolí, osidlovali jej a budovali zde lázně, které se za několik málo desítek let staly jedněmi z nejproslulejších v celé Evropě. K lidem, kteří obývali okolí dnešních Mariánských Lázní a přinášeli si sem z domoviny své zvyky, kroje a nářečí,“ vysvětlila Plešáková.

Podle jejích slov pocházejí exponáty z takzvané chebské světnice z bývalého Café Egerländer, dnešního mariánskolázeňského hotelu Monty.

„Na začátku 20. století bylo pro potěchu přicházejících lázeňských hostů v místním Café Egerländer připraveno několik pokojů instalovaných jako chebská světnice, kuchyně, hospůdka a takzvaný Prunkzimmer, což je taková panská komnata. Vlastníkem Café Egerländer byl Kašpar Ott, který po příchodu do Mariánských Lázní pracoval v pohostinství. Už za pár let se ale vypracoval na majitele jedné z nejznámějších výletních kaváren ve městě, Café Egerländer. Jeho potomci se před koncem 2. světové války rozhodli, že předměty z těchto několika místností věnují městskému muzeu,“ uvedla Marie Plešáková.

Dárci tehdy doufali, že předměty nebudou zničeny, ale stanou se součástí muzejních expozic. Muzeum je v rámci výstavy Egerland – Chebsko vystavuje poprvé po 75 letech.

zpět na článek