iDNES.cz

Firmy v Karlovarském kraji nestojí o zakázky, brzdí to městské stavby

  13:26
Města i kraj se potýkají s nedostatkem stavebníků. Do výběrových řízení se hlásí málo zájemců, navíc s přehnanými požadavky. Radnice je tak musejí vypisovat vícekrát.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Tomáš HájekMAFRA

Příkladem je i výběrové řízení na rekonstrukci gynekologicko-porodnického oddělení, které bude už potřetí vypisovat karlovarské nemocnice. Do prvního kola se přihlásil pouze jediný zájemce, ve druhém kole navíc opět jediný zájemce překročil stanovený finanční strop.

„Je pro nás trochu záhadou, proč se hlásí tak málo firem, když se jedná o poměrně velkou zakázku,“ uvedla hejtmanka Jana Vildumetzová.

Nedostatek stavitelů netrápí pouze kraj. Problémy mají i na radnicích. „Karlovy Vary zažily v poslední době dvě významnější zakázky, jejichž zadání musely opakovat – stavební úpravu střechy a obnovu fasády Městského divadla nebo objekt rychlého občerstvení Café Rolava,“ připomněl mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Do tendru na výstavbu dlouho očekávaného bufetu v areálu Rolava se sice přihlásilo šest zájemců, většina z nich ale nakonec odstoupila, a magistrát tak bude muset výběrové řízení vypsat znovu. Stavba občerstvení se tedy o rok zpozdí.

Zájem firmy mají, chybí ale pracovní síly

„Současná situace na trhu práce ve stavebnictví příliš nepomáhá při hledání dodavatelů stavby, jelikož stavební firmy by sice o zakázky měly zájem, ale z důvodu chybějících pracovních sil a vzhledem k termínům zhotovení díla v zadávacích dokumentacích se raději výběrových řízení neúčastní,“ vysvětlil krajský náměstek pro správu majetku Dalibor Blažek.

Když už se zájemci do výběrových řízení přihlásí, mají podle radnic mnohdy neúměrné požadavky.

„Situaci jsme zaznamenali například při rekonstrukci výtahů v bytových domech a opravě mostu. Do výběrových řízení se sice nějaká firma přihlásila, ale s tím, že nerespektovala maximální možnou cenu,“ sdělil Ivan Vysocký z Městského úřadu v Ostrově. Město tak muselo hledání dodavatele přerušit.

Podobné zkušenosti mají z loňského roku i v Sokolově. „Jednalo se především o zakázky malého rozsahu. Stejný problém město zaznamenalo i v oblasti projektantů, a to především dopravních,“ upřesnila mluvčí sokolovské radnice Dagmar Mašková.

Města sázejí na začátek roku

Komplikované situaci se řada měst snaží předejít tím, že výběrová řízení vypisuje už na začátku roku, kdy stavební firmy ještě nemají dostatek zakázek. Ne vždy to však stačí.

„Tímto pravidlem jsme se snažili řídit i v případě výběru vhodného dodavatele rekonstrukce karlovarské porodnice, avšak bez uspokojivého výsledku,“ uvedl náměstek Blažek.

„Vzhledem k současné situaci na pracovním trhu je složité hledat účinné opatření k nalezení dodavatele stavby. Hromadné vypisování výběrových řízení začátkem roku může vést k zahlcení personálních kapacit stavebních firem, a ty pak nejsou schopny zajistit podání nabídky do výběrového řízení,“ doplnil. V některých městech výběrová řízení začátkem roku vypisovat nemohou, protože ještě nemají schválený rozpočet.

„S ohledem na neschválení rozpočtu města na rok 2018 a změny ve vedení města nejsou v současné době žádná výběrová řízení vypisována. Jednotlivé odbory městského úřadu samozřejmě připravují podklady pro některá řízení, která však mohou být vypsána až po schválení nového rozpočtu,“ vysvětlila mluvčí chebské radnice Simona Liptáková.

Dlouhodobý nedostatek pracovníků ve stavebnictví potvrzují i statistiky úřadu práce. Odlišná situace je podle náměstka Blažka pouze v oblasti oprav a staveb pozemních komunikací, kde se na výběrová řízení běžně hlásí více než pět uchazečů.

Když už se zájemci do výběrových řízení přihlásí, mají podle radnic mnohdy přehnané požadavky.

Autor:
zpět na článek