iDNES.cz

Plány školských změn mají další výjimku, šanci dostalo pedagogické lyceum

  9:00
Prosincové rozhodnutí karlovarských krajských zastupitelů o neotevření lyceí v novém školním roce nemusí být definitivní. Šanci dostala zejména pedagogická škola.

Pedagogické lyceum Střední pedagogické školy, gymnázia a vyšší odborné školy Karlovy Vary. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nadané děti patří na gymnázia, nikoli na lycea. I to byla součást krajskými zastupiteli schváleného materiálu o slučování oborů. Počítal s tím, že střední školy přestanou lycea od nového školního roku zájemcům nabízet.

Stejně jako původní plán slučování, ani tento další nebude až tak docela platit. Výjimku by mohla dostat Střední pedagogická škola, gymnázium a vyšší odborná škola Karlovy Vary, jejíž lyceum je úspěšné a navíc vychovává také stále více potřebné asistenty pedagoga.

„Myslím si, že argumenty jsou na stole a musíme se o nich bavit. Proto je na tento týden svolán výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost, který se bude tímto tématem zabývat,“ řekla hejtmanka Jana Vildumetzová.

Co nabízí lyceum

Čtyřletý obor ukončený maturitou. Absolventi získávají úplné střední odborné vzdělání, na rozdíl od absolventů jiných středních odborných škol a učilišť až na výjimky nezískávají kvalifikaci pro výkon povolání. Většina absolventů proto pokračuje ve vysokoškolském studiu.

Sama přitom uznává všechny přednosti, kterými se může lyceum pochlubit. Zájemců o studium je dvojnásobně až trojnásobně více, úspěšnost u maturit dosahuje sta procent, většina absolventů pokračuje na vysokou školu, nebo po maturitě skočí rovnou do praxe.

„Budu chtít znát výstup z výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost a jsem připravená, pokud k tomu rada vyšle signál, nechat na dalším, třeba i mimořádném zastupitelstvu, tuto část usnesení revokovat,“ uvedla.

Pro ředitele Střední pedagogické školy, gymnázia a vyšší odborné školy Karlovy Vary Bohuslava Peroutku je vyjádření hejtmanky povzbuzením, že je někdo případnou chybu ochoten napravit.

„Myslím si, že v tomto případě k chybě opravdu došlo. Z mého osobního pohledu čísla krajský odbor školství má, ta nejsou schovaná ve škole, jsou veřejným zdrojem. Překvapilo mě, že data někde zapadla a že se na ně zapomnělo,“ uvedl.

Škola je podle něj nyní připravená doložit, že absolventi, kteří se nestanou asistenty pedagoga, odcházejí hlavně na pedagogické či filozofické fakulty a učitelství se věnují.

„Dokonce se i do kraje vracejí. Že to není ve větším počtu, už jako škola nemáme možnost ovlivnit, přestože je motivujeme a chceme, aby v nich zůstal patriotický vztah k regionu,“ uvedl Bohuslav Peroutka.

Na zprávy krajského odboru školství ohledně tamního technického lycea zatím ještě čeká Střední průmyslová škola Ostrov. „V letošním školním roce funguje a v tuto chvíli čekám na vyjádření ohledně omezení lycea,“ uvedl ředitel Pavel Žemlička.

Podle něj studenti lycea vždy patřili k těm nejkvalitnějším, měli stoprocentní úspěšnost u maturit a poté odcházeli na vysoké školy technického směru.

„Technické lyceum má logiku, po dohodě s krajem jsme čekali, že ho omezíme, ale až další rok,“ řekl. Zmínil rovněž, že už do školy i volají rodiče, jestli bude lyceum fungovat.

Stejný typ vzdělávání má i karlovarská zdravotnická škola, která zřejmě výjimku nezíská. Absolventi totiž po dokončení lycea nemohou být ani ošetřovatelem, ani zdravotnickým asistentem. Musejí pokračovat na vysokou školu.

Kromě těchto lyceí fungovalo ještě jedno ekonomické na chodovské střední odborné škole s gymnáziem. Zájemcům se ale už neotevřelo. „Byl mi známý záměr zřizovatele v lyceích nepokračovat,“ zdůvodnila ředitelka Eva Temňáková. Ani chodovské lyceum nemělo špatné výsledky. Po jeho absolvování pokračovalo podle ředitelky ve vysokoškolském studiu 80 procent mladých lidí.

zpět na článek