iDNES.cz

Kraj pohledem statistiků: nízké platy, hodně nehod i dobrý cestovní ruch

  8:42
Ačkoli v Karlovarském kraji meziročně narůstá produktivita práce, stále zůstává nejnižší v České republice. Vyplývá to z poslední Statistické ročenky Karlovarského kraje, kterou vydal Český statistický úřad.

Na poli cestovního ruchu se Karlovarskému kraji dařilo. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Chlubit se kraj nemůžeme ani počtem dopravních nehod, který se v posledních letech zvyšuje. Naopak velmi úspěšný je v oblasti cestovního ruchu.

Český statistický úřad ročenku vydal na konci prosince a porovnává v ní jednotlivé kraje. Informace, které uvádí, se vztahují k roku 2016.

„Všechny ročenky vždy vychází ob jeden rok, protože některá data není možné uzavřít tak rychle,“ vysvětlila ředitelka Krajské správy ČSÚ v Karlových Varech Jaroslava Šenitková. Ročenka zpracovávající rok 2017 tak vyjde až na konci letošního prosince.

Ze statistik vyplývá, že Karlovarský kraj byl v roce 2016 jedním ze sedmi českých regionů, které vykazovaly meziroční nárůst produktivity práce. Růst 4,3 procenta navíc v Česku patřil mezi nejvyšší, i přesto však zůstává produktivita práce v kraji nejnižší. Ve sledovaném období v regionu vzrostl i hrubý domácí produkt, který na pracovníka dosáhl hodnoty 652 tisíc korun, tedy 72 procent průměru České republiky.

„V porovnání s ostatními kraji jsme na tom dobře v oblasti cestovního ruchu,“ uvedla Šenitková.

Dokazuje to počet návštěvníků, kteří v kraji přenocovali v hotelech či penzionech. Se 4,8 miliony hostů se region v rámci republiky zařadil na druhé místo. Předběhla ho pouze Praha s více než 16 miliony návštěvníků, kteří ve městě strávili noc.

Počet dopravních nehod narostl o 34 procent

O poznání hůře je na tom region s množstvím dopravních nehod, které už čtvrtý rok za sebou roste. Ve srovnání s předchozím rokem se jejich počet zvýšil o 34 procent, což představuje nejvyšší nárůst mezi všemi kraji. Snížil se však počet nehod, které skončily zraněním či úmrtím.

„Špatně jsme na tom také s platy, ty máme stále nízké. Špatný je i vysoký úbytek obyvatelstva,“ doplnila Šenitková. S vysokým úbytkem obyvatelstva pak souvisí i poměrně nízká vzdělanost napříč krajem.

„Když jdou naši mladí lidé studovat, tak se sem nevrací. Že bychom v posledních letech s vysokoškoláky vyrostli, to se říct nedá. V oblasti vysokých i vyšších škol tu nejsou takové příležitosti,“ vysvětlila Šenitková. V oblasti vzdělání tak Karlovarský kraj spolu se sousedním Ústeckým zůstává na chvostu žebříčku.

Ročenka statistiků zahrnuje i informace o energetice či stavebnictví. „Z výsledků šetření Energo 2015 je patrné, že Karlovarský kraj je regionem s nejvyšším podílem domů, které jsou zateplené některým ze způsobů zateplení. Nejčastěji jsou domy v našem kraji vybaveny tepelně - izolačními okny. Pouze 9,5 procenta domů v kraji není zatepleno vůbec,“ komentovala Šenitková.

Statistická ročenka Karlovarského kraje vyšla již posedmnácté, je dostupná v elektronické i tištěné verzi. Odborníci v ní kromě vlastního zjišťování vycházeli z dat některých ministerstev.

Autor:
zpět na článek