iDNES.cz

Kraj mírní plány změn středních škol, některé obory dostanou šanci

  8:52
V době, kdy některé střední školy čeká zásadní proměna a postupné slučování, což vyvolalo vlnu diskuzí, upřesňují krajští radní podmínky změn. Ty mají dát menším školám šanci, že v nich některé obory zůstanou.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Na čtvrtečním jednání budou krajští zastupitelé rozhodovat, jestli přijmou tři dodatečné podmínky změn, které schválili krajští radní. Týkají se již schváleného slučování středních škol. Od Nového roku se dotkne škol v Lokti, Nejdku, Dalovicích a Horním Slavkově.

Podle radního pro školství Jaroslava Bradáče podstatou je, že v některých zůstanou učební nebo jedinečné obory, které se jinde neučí. „Navíc ředitelé nástupnických škol budou mít za úkol hledat ještě další obory, které by zejména přitáhly děti a studenty zvenku,“ uvedl.

Materiál počítá s tím, že nejdecké střední odborné škole zůstane například učební obor nástrojař, přičemž konkrétní návrh má předložit ředitel ostrovské průmyslovky. Právě pod ni mají technické obory z Nejdku přejít. V Lokti má zase zůstat v budoucích letech zachovaný maturitní obor, a to například Technická zařízení budov.

Návrh konkrétních atraktivních oborů má předložit ředitel nástupnické Integrované střední školy technické a ekonomické Sokolov (ISŠTE). Všichni žáci ze slučovaných škol mají podle radních dokončit svá studia tam, kde momentálně jsou.

Starostové nejsou nijak nadšeni

Novinka v podobě zachování několika oborů ale nenašla odezvu u starostů dotčených měst. Podle Lubomíra Vítka z Nejdku návrh není řešením. „Nejsem schopný říct, jestli stačí jen jeden obor. Nevím, jestli naše továrny potřebují zrovna nástrojaře, zámečníky nebo elektrikáře,“ konstatoval.

Nejdek je podle něj výlučně průmyslovým městem, kde funguje například Witte, Swissform nebo Metalis. „Škola vždy vychovávala budoucí zaměstnance v těch oborech, ve kterých je práce v Nejdku,“ uvedl starosta.

Místostarosta Lokte Petr Zahradníček zase upozornil, že loketská škola unikátní obor má, a to telekomunikace. „Dnes chce kraj všechno převést do ISŠTE. Je to ale ukázka toho, že ředitel může s něčím přijít, ale když kraj rozhodne, že to bude v Sokolově, tak to bude v Sokolově,“ uvedl.

Petr Zahradníček byl i členem skupiny, která měla chystané změny ve školství posoudit. Ta řekla, že mají zastupitelé rozhodnutí o slučování škol zrušit. „Jde o logické věci, proč to udělat. Není doložená ekonomika tohoto kroku, není řečené, co bude například s pozemky v Dalovicích, v Lokti a v Nejdku,“ vyjmenoval krajský zastupitel Petr Zahradníček.

Koncepce středního školství má být na jaře příštího roku

Hejtmanka Jana Vildumetzová v souvislosti s materiálem upozornila i na to, že vedení kraje chce mít koncepci celého středního školství v regionu. „Odbor školství nám ji má předložit do 30. dubna,“ uvedla. Podle Jaroslava Bradáče koncepce již existuje, jen ji kraj nikdy celou nezveřejnil.

„Kdykoli se to udělalo, tak se vždycky zvedl tak obrovský odpor, že se shodila. Až tu koncepci předložíme a budou tam návrhy, že se musí sahat do gymnázií, tak to teprve bude řev,“ naznačil s tím, že kraj zatím potřeboval dát do pořádku odborné vzdělávání. Koncepci mají projednat dva krajské výbory a jedna komise.

zpět na článek