iDNES.cz

O kotlíkovou dotaci raději požádejte ještě letos, vyzývá kraj zájemce

  8:38
Ještě přibližně 150 žádostí o dotaci na nový kotel může uspokojit Karlovarský kraj. Z původních 64,7 milionu korun získaných v druhé vlně kotlíkových dotací mu zbývá jen zhruba 14,8 milionu. Zájemcům je rozdává na modernější a ekologičtější typy kotlů.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Lidé mohou sice o peníze žádat až do 29. března 2019, podle krajského radního pro majetek Dalibora Blažka by ale neměli z praktických důvodů otálet.

„Doporučoval bych jim, aby příliš neváhali a podávali žádosti už letos. V takovém případě je totiž možné žádosti zpracovat do konce ledna, po ukončení topné sezony už lidé mohou začít s přípravami na výměnu kotle,“ uvedl.

Do současné chvíle podalo žádosti o dotace přes 530 zájemců, přičemž 460 bylo bezchybných. Podle náměstka krajští úředníci nezaregistrovali žádné pokusy o podvody. Stává se ale, že lidé úřadu nedodají další potřebné dokumenty a radní pak musejí jejich žádost zamítnout.

„Počty těch kladně vyřízených ale stále rostou. Samozřejmě bychom byli rádi, kdybychom peníze na dotace vyčerpali úplně všechny, protože nevíme, jestli bude nějaká další výzva,“ vysvětlil Dalibor Blažek.

Mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková upozornila, že zájemce o kotlíkovou dotaci musí být majitelem či spolumajitelem rodinného domu nebo bytu v regionu. „Dům či byt musí vytápět kotel na pevná paliva s ručním přikládáním,“ uvedla.

Prostřednictvím dotace si pak mohou zájemci pořídit několik moderních typů kotlů. Kraj jim na ně přidává až 120 tisíc korun. Podle vedoucího oddělení grantových schémat krajského úřadu Michala Mottla je největší zájem o tepelná čerpadla. Zažádalo o ně 46 procent lidí. Druhý v pořadí je plynový kondenzační kotel, který volilo 21 procent zájemců.

„Automatického kotle na uhlí a biomasu se týká 20 procent žádostí, kotle výhradně na biomasu s ručním přikládáním téměř šest procent a kotle výhradně na biomasu s automatickým přikládáním více než šest procent,“ vyjmenoval Michal Mottl.

Lidé, kteří mají o dotace zájem, najdou veškeré informace na stránkách projektu zde. Obrátit se mohou i na zaměstnance oddělení grantových schémat krajského úřadu. Ten společně s druhou vlnou kotlíkových dotací přišel poprvé s elektronickými žádostmi.

Vedení kraje je s jejich fungováním spokojené. „Podávání elektronickou formou se osvědčilo. Lidem to ušetřilo zbytečné a nedůstojné čekání ve frontě,“ zhodnotil Dalibor Blažek.

zpět na článek