iDNES.cz

Města se chtějí zbavit ruin. Majitelé ale za ně často požadují moc peněz

  8:58
Co s ruinami domů často v samých centrech, řeší radnice v Karlovarském kraji. Jednou z mála možností, jak se jich zbavit, je odkoupit je od stávajících majitelů. Touto cestou se v současné době ubírají v Sokolově, kde zvažují koupi zdevastovaných objektů u kina Alfa. Zádrhel je však jejich cena.

Vybydlené činžovní domy u sokolovského kina Alfa. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Částku, kterou majitelé žijící na Slovensku požadovali, zastupitelé neakceptovali,“ potvrdil sokolovský starosta Jan Picka. Výši částky však neuvedl. 

Vlastníci téměř dvou set bytových jednotek v této části Sokolova čas od času na radnici zavolají s dotazem, jestli zájem města trvá. Odpověď je stále stejná: Pokud by byla cena razantně nižší, dalo by se o koupi uvažovat.

„Sami nyní hledají cestu, jak domy prodat. Kromě města jednají ještě s dalšími zájemci,“ doplnil Picka.

Právě možnost, že by se vybydlené objekty dostaly do rukou takzvaných obchodníků s chudobou, sokolovské radní v minulosti děsila. Nyní po schválení vyhlášky omezující možnost zneužívat dávky na bydlení, která se mimo jiné vztahuje i na lokalitu kolem kina Alfa, se situace změnila.

Nový majitel zde sociálně nepřizpůsobivé, kteří jsou v mnoha případech závislí na státních příspěvcích na bydlení, podle znění vyhlášky jednoduše ubytovat nesmí.

Řada objektů, které by si rovněž zasloužily srovnat se zemí, případně opravit, je i v Chebu. Tam ale ještě o odkupu neuvažují. „Ale několik podobných domů tady je,“ podotkl Antonín Jalovec, starosta Chebu. Namátkou některé z nich vyjmenoval: „Pošta na náměstí, domy ve Wolkerově ulici či někdejší nákupní středisko Vesmír.“

Odkup podobných objektů, o kterém chebská radnice uvažuje, ale zatím žádný nezrealizovala, však není podle starostových zkušeností jednoduchý. „U některých jsou složité majetkoprávní vztahy, u jiných jsou prakticky nedohledatelní majitelé a na dalších zase váznou zástavy,“ vypočítal Jalovec komplikace, které podobné záměry brzdí.

Přesto si už vloni v Chebu poradili se stavbami, které hyzdily Májovou ulici. V tomto případě ovšem měla radnice snazší práci, protože šlo o stavby dočasné. Jejich majitel je ovšem po uplynutí sjednané dvacetileté lhůty odmítl odstranit.

„Město je proto zdemolovalo na vlastní náklady. Ty nyní po majiteli staveb vymáháme v exekučním řízení,“ dodal Antonín Jalovec.

Karlovy Vary nejsou v tomto ohledu výjimkou. I v krajském městě je řada napůl rozpadlých domů. Některé z nich, jako je stará vodárna či bývalé kino ve Staré Roli, paradoxně patří městu samotnému.

„Žádnou iniciativu ohledně odkupu podobných objektů od soukromých vlastníků jsme v Karlových Varech nezaznamenali,“ konstatoval Jan Kopál, mluvčí magistrátu. Sama radnice se ovšem snaží alespoň své objekty, které jí reklamu nedělají, dostat do „latě“. Týká se to už zmiňované vodárny a bývalého kina.

Město chce na jejich vzkříšení podle primátora Petra Kulhánka použít dotace na revitalizaci takzvaných brownfieldů. „V případě soukromých majitelů zdevastovaných objektů je řešení na státní správě, přesněji řečeno na stavebním úřadu. My můžeme na stav upozorňovat,“ doplnil náměstek Michal Riško.

Uvést podobné objekty do normálního stavu, případně je demolovat, je přitom v nejvyšším zájmu radnic. Podle zkušeností městských policií se totiž právě taková místa stávají zázemím například pro bezdomovce. V Sokolově jsou to mimo jiné objekty nedaleko vlakového nádraží, v Karlových Varech pak právě bývalá vodárna.

zpět na článek