iDNES.cz

Krušnohorské lyžařské areály se chystají na zimu, někde budou zdražovat

  8:50
Nová sněhová děla a tyče či lepší bufety i restaurace. To jsou letošní hlavní investice skiareálů v Krušných horách. Nejvíce peněz do nich vložilo středisko na Klínovci.

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Za posílení zasněžování zaplatilo 12 milionů, každým dnem tam dorazí nová rolba za dalších 11 milionů korun. Středisko už je na lyžaře a snowboardisty připravené. Jediné, na co čeká, je příznivé počasí.

České hory se přibližují Alpám

Permanentky on-line, kratší fronty, skibusy. Přehled novinek v lyžařských areálech

Také letos si nejvíce zábavy na Lipně užijí hlavně rodiny s dětmi. Třeba na...

„Údržba a servis areálu začaly už v létě, během podzimu jsme na sjezdovkách osazovali sněžná děla a zasněžovací tyče,“ uvedla manažerka střediska Hana Hoffmannová. Zároveň s tím se na Klínovci pustili do odstraňování popadaných stromů, které poničily vybavení za zhruba milion korun.

Podle Hany Hoffmannové připravuje nejvýše položené krušnohorské středisko zásadní novinku až v příštím roce.

„Bude jí propojení našeho areálu se skiareálem Neklid. V tuto chvíli intenzivně pracujeme na projektech a chtěli bychom vybudovat modrou propojovací lyžařskou cestu. Celá oblast pak bude za společné jízdné,“ přiblížila manažerka.

Podotkla přitom, že změny se v příštím roce dotknou i Dámské sjezdovky, kterou čeká rozšíření.

Na Plešivci rozšířili občerstvení

Na zimu už se chystá i nejmladší areál na Plešivci, kde letošní investice dosáhly zhruba 3,5 milionu korun.

„Udělali jsme nějaké úpravy v zasněžování, odvodnili některé sjezdovky a upravili a rozšířili gastroprovozy,“ vyjmenoval jednatel střediska Petr Voráček.

Každodenní provoz plánuje skiareál od začátku vánočních prázdnin. Pokud podmínky dovolí, o víkendech si na Plešivci návštěvníci zalyžují od začátku prosince.

Ačkoli se ani tyto dva velké krušnohorské areály nevyhnuly vyvráceným stromům, neodskákaly vichřici tolik jako Bublava. Ta pro letošní rok plánovala spuštění nové lanovky, které nyní musí odložit.

Bublava se vzpamatuje

Podle provozovatele Jiřího Lhoty však lyžařská sezona ohrožená není. „Škody jsou obrovského rozsahu a jejich odstranění nás bude stát ještě hodně peněz,“ řekl. Přesto návštěvníci o novinky za zhruba 4 miliony nepřijdou.

Středisko otevře zcela nový bar mezi sjezdovkami, rekonstrukcí prošly také spodní bufety. Na sezonu bude areál připravený koncem listopadu.

Popadané stromy znepříjemnily život i zaměstnancům mariánskolázeňského lyžařského střediska. „Škody jsou zhruba 50 tisíc korun, ale nejde o nic, co by ohrozilo zimní sezonu,“ ujistil vedoucí areálu Vladimír Černý.

Provoz by měl začít stejně jako v předešlých letech 25. prosince a středisko do svého vylepšení investovalo řádově stovky tisíc korun. Jednou z příjemných novinek jsou různé typy rodinného jízdného, které nyní zaměstnanci připravují.

V Aši přibude umělého sněhu

Do zlepšení bezpečnostních prvků a posílení zasněžovacího systému se pro nadcházející zimu pustil skiareál v Aši. „Budeme se snažit posílit zasněžovací systém tak, abychom byli schopni rozjíždět v areálu obě hlavní sjezdovky,“ uvedl Jiří Frank ze skiareálu.

Ten je jedním z mála, které oproti loňskému roku podraží. Ceny jízdného zvedne zhruba o 10 až 15 procent.

„Zdražit musíme pod tlakem neustále narůstajících nákladů, které se na nás valí. Děláme to velice neradi,“ řekl Jiří Frank.

Středisko by rádo první návštěvníky přivítalo co nejdříve. Jeho velkým snem je vánoční provoz. Pouze na mrazy už se spuštěním čeká skiareál v Potůčkách. Provozovatel Marek Plachý uvedl, že letošní investice se pohybují v řádech stovek tisíc korun.

Podle měsíčního výhledu Českého meteorologického ústavu by mohl konec listopadu přinést v noci teploty i lehce pod nulou. Na přelomu listopadu a prosince by se mělo mírně oteplit.

zpět na článek