iDNES.cz

Cheb vydělává díky lesům v Bavorsku, kvalitní dřevo prodává na nástroje

  8:48
Takřka čtvrt století bojovalo město Cheb o svůj majetek v Německu. A vyplatilo se. V lesích, kde teď hospodaří, roste nejkvalitnější dříví, vhodné pro hudební nástroje i jako rezerva pro budoucnost. Příjmy z 643 hektarů lesních porostů v Bavorsku navíc znamenají vítané přilepšení k městskému rozpočtu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

„Na jihozápadním a jižním úpatí Dyleně v lokalitě chebského lesa roste většinou smrk. A má tu optimální podmínky. Kmeny jsou pravidelné, válcovité. Takového dříví je už velký nedostatek, a proto je velmi dobře prodejné,“ vysvětluje jednatel městské společnosti Lesy města Chebu Josef Kubát.

„Naše cenné bavorské dříví prodáváme na rezonanční pilu v Chlumci nad Cidlinou. Z Bavorska tak jde dříví do Čech, což je v obchodování se dřevem neobvyklé. Materiál z chebského lesa slouží k výrobě takzvané klapkoviny, což jsou komponenty pro výrobu hudebních nástrojů,“ konstatuje Kubát.

Sám zároveň doporučuje v lese příliš nekácet a upozorňuje, že tak kvalitní porost, který město získalo jako svůj historický majetek, představuje jedinečnou rezervu.

„Stav porostů je uspokojivý a podle mých zkušeností dojde k nárůstu zásob dřevní hmoty. Není třeba příliš kácet a těžit. Také se nám vyhýbají kalamity, a to je dobře. Chebský les by se mohl stát rezervou pro budoucnost,“ myslí si.

Městská společnost Lesy města Chebu patří mezi největší lesnické společnosti v kraji. Spolu s lesy v Německu obhospodařuje i 2 144 hektarů městských porostů na Chebsku. Pravidla pro hospodaření v lesích se přitom na obou stranách hranice liší.

Městská firma přispívá do rozpočtu každoročně za pronájem pozemků částkou přibližně 7,5 milionu korun. Kromě toho generuje zisk.

„Účetní uzávěrku na stole ještě nemáme, ale už nyní je jasné, že plánovaných půl milionu korun překročíme,“ dodává Kubát.

Chebský les v Bavorsku získalo město po dohodě mezi Chebem a německou spolkovou vládou.

„Vznikla nadace Chebský les, která má za cíl podporovat projekty vztahující se ke kulturním tradicím, historii a spolupráci mezi obyvateli regionů hlásících se k Chebsku bez ohledu na národnost,“ uvedl při vzniku nadace tehdejší chebský starosta Pavel Vanoušek.

Do nadace město Cheb vložilo veškeré dosavadní výnosy ze svého lesa v Bavorsku ve výši přes 850 tisíc eur. Mezi žadatele rozděluje úroky z dané částky, které dosahují až půl milionu korun ročně.

zpět na článek