iDNES.cz

Zchátralá chebská kasárna půjdou k zemi, zůstane jen noclehárna

  8:58
Za několik měsíců se kasárna na Zlatém vrchu stanou minulostí. Město Cheb totiž plánuje přes zimu zbourat poslední zbytek bývalých vojenských objektů. Pouze domu, kde charita provozuje noclehárnu pro bezdomovce, se stroje zatím vyhnou.

V Chebu odstartovala druhá etapa likvidace zchátralých kasáren na Zlatém vrchu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„V průběhu první etapy šla k zemi největší budova, bývalá rota. Firma, která zvítězila ve výběrovém řízení, ji zbourala za přibližně milion korun. A protože jsme měli k tomu účelu v rozpočtu připravených pět milionů, mohli jsme pokračovat dál,“ vysvětlil chebský starosta Petr Navrátil.

Dodal, že teď dojde na jedenáct zbývajících staveb, vyjma noclehárny. Zmizí tak torza domů, která byla vidět při průjezdu Ašskou ulicí a do nichž se po demolici kláštera milosrdných sester na chebském Spáleništi přestěhovali někteří lidé bez domova.

„Také ve druhé etapě demolice se podařilo ve výběrovém řízení cenu prací významně snížit. Město za likvidaci zbývajících staveb a nejrůznějších přístřešků zaplatí přibližně stejnou sumu jako v první etapě. A to projekt počítal s přibližně sedmi miliony,“ doplnil starosta.

Namísto staveb tak v areálu zůstanou jen hromady suti. Co s ní bude, to radnice zatím neví. Letos na jaře se mluvilo o tom, že by na Špitálském vrchu, jen kousek od areálu kasáren, mohla vzniknout nová rozhledna. Využila by se uměle navršená homole, na níž kdysi stával pomník německého pedagoga a zakladatele gymnastického hnutí Friedricha Ludwiga Jahna.

Na Špitálském vrchu jej nechal postavit Německý turnerský svaz. Jako symbol německého nacismu byl však monument z bavorské žuly se třemi orlicemi v říjnu 1945 vyhozen do vzduchu.

„Pahorek bychom mohli sutí z kasáren zvýšit přibližně o pět metrů až nad koruny dubů, které jej obklopují. Z vrcholku by byl vidět nejen Cheb, ale otevřel by se pohled všemi směry, na celou Chebskou pánev s Komorní hůrkou. V případě příznivého počasí by bylo možné dohlédnout až na Chlum sv. Maří,“ navrhl tehdy starosta Petr Navrátil.

Jednu z nejkrásnějších rozvojových ploch ve městě, ležící na jihovýchodním svahu jen kousek od historického centra, chtějí Chebští po odstranění staveb a případné ekologické zátěže využít pro bydlení.

Protože se jedná o rozsáhlou lokalitu, která se má stát výkladní skříní města, chce město poprvé v historii novou výstavbu omezit regulačním plánem. Ten má určit základní parametry pro podobu a rozmístění bytových a rodinných domů.

Kasárna na Zlatém vrchu sevřené ulicemi Havlíčkova a Komorní, jež na západní straně lemuje zahrádkářská kolonie, začali Chebští stavět už v roce 1912. O dva roky později byl komplex dokončen. Pro vojenské účely se využíval až do roku 1990.

zpět na článek