iDNES.cz

Klausova řeč rozhádala akademiky. Konferenci neměl začínat, tvrdí kritici

  18:04
Po čtvrteční konferenci Masarykovy univerzity připomínající třicáté výročí přeměny ekonomiky se na pořadatele snesla kritika. Důvodem je úvodní projev bývalého prezidenta Václava Klause, který vychválil ekonomickou transformaci z devadesátých let a neopomněl zkritizovat „klimatický alarmismus a zelenou ideologii“.

Na konferenci 30 let transformace české ekonomiky a společnosti vystoupil bývalý prezident Václav Klaus. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Konferenci uspořádaly Ekonomicko-správní fakulta, Právnická fakulta a Fakulta sociálních studií. Společně se dohodly, že úvodní slovo dostane právě Klaus, který patří mezi hlavní postavy porevoluční transformace ekonomiky.

Klaus v úvodním vystoupení prohlásil, že přeměnu považuje na úspěšnou a zmínil i problematiku změny klimatu. „Měli bychom včas varovat před neblahým propojením ekonomiky a politiky, ke kterému se dnes vracíme. Hrozbou je téma ekologického alarmismu, jehož symbolem je zdánlivě nevinná švédská tvářička,“ zmínil švédskou aktivistku Gretu Thunbergovou.

Jeho vystoupení následně vyvolalo mezi pedagogy Masarykovy univerzity rozporuplné reakce. Například podle vedoucího katedry mediálních studií a žurnalistiky (FSS) Jakuba Macka neměl být Klaus na takové akci adorován, ale naopak být objektem reflexe a analýzy.

„Co se týče celkového formátu konference, tak ten fungoval dobře, ale otevíracím hlasem neměl být profesor Klaus. Prostě člověk, který má polarizující názory, nemá zahajovat takovou akci. Nepřijde mně to fér,“ myslí si Macek, kterému se ozvalo i několik znepokojených studentů a známých.

Ke kritice se připojil i Mackův kolega z fakulty Lukas Blinka. „Dovolím si zlá a ošklivá slovíčka - tohle kolegové pos..., je to ostuda Masarykovy univerzity,“ napsal Blinka na sociálních sítích.

Do diskuze se zapojil také proděkan pro vnitřní a vnější komunikaci na FSS Bohuslav Binka. „Každý je kritizovatelný. Nicméně pokud někdo popírá existenci klimatické změny, poškozování přírody člověkem a lidský vliv na změnu klimatu, tak je v rozporu se současným vědeckým poznáním v těchto oblastech,“ konstatoval Binka.

Podle děkana Ekonomicko-správní fakulty Antonína Slaného byla konference otevřená a každý z přítomných mohl vyjádřit svůj názor.

„S tím, že bude úvodním řečníkem profesor Klaus, souhlasili i děkanové dvou dalších fakult, které akci spolupořádaly. A to v souvislosti s celkovým pojetím konference. Chtěli jsme, aby se zúčastnili lidé, kteří byli u zrodu transformačního procesu a výrazně se na něm podíleli. Rozhodně pan profesor Klaus do této skupiny ekonomů patří,“ vysvětlil Slaný, který nesouhlasí s názorem, že byl Klaus na akci adorován.

Že na osobě Klause jako úvodního řečníka konference panovala shoda, potvrdil i děkan FSS Stanislav Balík.

„Zvolili jsme tři tematické panely, které jsme postavili z mého pohledu rozumně a vyváženě. Měly reflektovat složitější podobu transformace ekonomické, právní a politicko-společenské. Pochybuji, že akce, na které by byl adorován profesor Klaus, by se zúčastnil rektor Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Petr Olszlý nebo právnička a pražská radní Hana Kordová Marvanová,“ zmínil Balík další účastníky konference. Mezi ně patřil i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský nebo šéf Člověka v tísni Šimon Pánek.

Macek přiznává, že na debatě nebyl, ale viděl přenos v České televizi. „Odvysílali úvodní slovo profesora Klause. A to je právě obraz, který jde z konference ven a vidí ho veřejnost,“ přiblížil ještě Macek, co nepovažuje za vhodné.

Na pozvání Klause jako úvodního řečníka a konference ale nevidí nic špatného ani bývalý rektor Masarykovy univerzity a nyní senátor Mikuláš Bek. Podle něj se takových akcí vzhledem k 30. výročí od revoluce odehraje napříč republikou několik a na některých bude jistě bývalý prezident také mluvit.

„Na konferenci jsem nebyl, takže obsah nemůžu hodnotit. Nicméně mně připadá přirozené, že byl pozván člověk, který sehrál významnou roli v období, které si připomínáme. Shodou okolností jsem viděl například program konference v Národním muzeu a stále se opakují stejní řečníci,“ uvedl Bek.

Oficiální stanovisko Masarykovy univerzity je takové, že debata nebyla jednostranná. „Byly na ní zastoupeny různé názory. Každý řečník mohl být podroben kritice od ostatních účastníků,“ sdělila mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

zpět na článek