iDNES.cz

V Mongolsku mizí lesy, protože překážejí lidem. Čeští vědci to chtějí změnit

  12:12
Celý svět s hrůzou sleduje ubývání pralesa v Brazílii či rozsáhlé požáry na Sibiři, lesy však ve velkém mizí také v rozlehlém Mongolsku. Zdejší pastevci je vnímají jako překážku, porost hubí také požáry. Osvětu v asijské zemi se snaží šířit vědci z Brna.

Vědci z Mendelovy univerzity učí mongolské studenty, jak správně pečovat o lesy. | foto: Mendelova univerzita

Lesy sice tvoří pouze sedm procent rozlohy Mongolska, při jeho obrovské velikosti však zabírají stejnou plochu jako lesy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska dohromady.

Kvůli intenzivní pastvě, nelegální těžbě a požárům se lesní prostor v Mongolsku dramaticky snižuje.

Od roku 2000 zmizelo 35 tisíc kilometrů čtverečních lesní půdy, což odpovídá polovině České republiky.

„Veškeré lesy jsou státní a o jejich správu se starají nájemci, kteří jsou ale pastevci nebo zemědělci a berou les spíše jako přítěž v jejich aktivitách. Les je tak v Mongolsku pod extrémním tlakem, o hospodaření se téměř nikdo nestará,“ říká expert Jan Šebesta z Mendelovy univerzity v Brně, který v zemi působí.

Mongolské lesy podle něj mají přímý vliv na dostupnost a kvalitu vody, zabraňuji erozi, degradaci věčně zmrzlé půdy permafrostu a poskytují řadu dalších ekosystémových služeb, které jsou v místním specifickém klimatu nenahraditelné a nezbytné pro život. Málokdo z místních se však lesní problematice věnuje.

Velkým zabijákem lesů jsou požáry, které má v Mongolsku z 90 procent na svědomí člověk.

„Požáry jsou podmíněny právě špatnou správou lesů a jejich drancováním, které degraduje permafrost a snižuje dostupnost a kvalitu vody. Naprostá většina požárů je způsobena lidskou činností, ať již jsou příčinou kuřáci, pikniky, střelba nebo stroje,“ přibližuje Šebesta.

Nehoří jen Amazonie, horší požáry jsou v Africe. Farmáři hladoví po půdě

Ten se spolu s dalšími vědci za podpory České rozvojové agentury snaží v Mongolsku prosadit udržitelné lesní hospodaření.

Odborníci z Česka už založili lesní školku a semenný sad, zároveň v několika kurzech vychovávají místní studenty.

Autor:
zpět na článek