iDNES.cz

Matky s dětmi jsou potřebnější než narkomani, hájí ODS své plány s byty

  10:26
Vládnoucí ODS je jako garant sociální oblasti v Brně spokojená. V úterý na zastupitelstvu mimo jiné prosadila přísnější kritéria pro zabydlování bezdomovců. Nově z výběru vypadávají narkomani nebo trestaní lidé. „Myslíme na ty nejpotřebnější, třeba samoživitelky, děti z dětských domovů, seniory,“ říká náměstek primátorky Robert Kerndl.

Náměstek brněnské primátorky za ODS Robert Kerndl | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brno do dvou let uvolní pro potřebné minimálně dvacet bytů a uchazeče vybere na základě přísnějších kritérií. Na sociální práci s nimi může z ministerstva práce a sociálních věcí přijít až 12 milionů korun.

„Z mého pohledu je to velký úspěch,“ pochvaluje si Robert Kerndl. Právě on návrh, který kritici považují za silně nedostačující, předkládal.

V Brně je 570 rodin v bytové nouzi. Není dvacítka bytů v takové situaci zoufale málo?
Není, je to pouze minimální počet, ke kterému jsme se zavázali. Pokud jich seženeme čtyřicet, výzva to umožňuje. Peníze od ministerstva, o něž žádáme, jsou jen na takzvané měkké projekty, ne na rekonstrukci bytů. Jsme dohodnutí se sociálním odborem, že pokud bude bytů víc, práci s nájemníky pokryjí. Zřídili jsme i pracovní skupinu, která rozhodne o výběru uchazečů. Navrhl jsem tam starosty největších městských částí plus starosty částí, kde jsou s projektem nyní nedobré zkušenosti, což je třeba oblast Jabloňové ulice v Medlánkách.

Podle nových kritérií z výběru vypadávají lidé závislí na drogách, s kriminální minulostí nebo ti, s nimiž byly problémy na ubytovnách či nespolupracují se sociálkou. Podle kritiků je to asociální. Co vy na to?
Že není. Myslíme na ty nejpotřebnější, třeba na matky s dětmi, samoživitelky, děti z dětských domovů, lidi nad 65 let. Třeba v případě seniorů to ostatní výzvy neumožňovaly. Naopak starostům se dříve nelíbilo, že bodově zvýhodňujeme právě ty nejproblémovější lidi, a neměli zájem se do projektu zapojit. Jsem proto rád, že se kritéria povedlo takhle upravit.

Víte už tedy, kde zmíněné dvě desítky bytů vezmete?
Kde byty budou a kolik přesně, nejsem zatím schopen říct. Nyní jednáme se starosty o možnosti uvolnění potřebných bytů. Problém je, že podmínkou výzvy je, že 70 procent musí ležet mimo vyloučené oblasti, což nabídku zužuje. Podle výzvy by se ale první člověk měl nastěhovat do půl roku od přidělení dotace. A to musíme dodržet.

3. září 2019

Co uděláte pro lidi, kteří nebudou vhodnými adepty podle pravidel tohoto projektu?
O ty se postará magistrátní odbor sociální péče. Tady už nemusíme dodržet limit pro vyloučené lokality, takže můžeme použít také volné byty v nich. Další možností jsou ubytovny. Zatím počítáme s budovou v Železniční ulici, kterou chceme zrekonstruovat a vytvořit tam místa pro 30 lidí. Není to dostatečné, protože objekt leží v záplavové oblasti a nemohli jsme ho rozšířit, ale do budoucna plánujeme stavět také další ubytovny. Kromě toho chystáme čtyři byty na přechodné ubytování pro akutní případy, například když se někdo náhle ocitne na ulici.

Brno uvolní pro bezdomovce dvacet bytů, protestující lidé žádali více

Když problémové lidi nastěhujete do vyloučených oblastí, nemáte obavu, že se tam situace zhorší?
Jsou rodiny i jednotlivci, již budou dělat problémy kdekoliv. A jsou takoví, kteří si druhé šance váží. Budeme vše posuzovat individuálně a tam, kde si neplní své povinnosti, s nimi smlouvu ukončíme.

Ti skutečně ohrožení zůstanou mimo, namítá Freund

V minulém volebním období stál u zrodu projektů rychlého ukončování bezdomovectví Housing First a Rapid Re-housing. Podle bývalého uvolněného zastupitele pro sociální bydlení Martina Freunda (Žít Brno) je úterní verdikt především prohra pro Brno.

„Prokazatelně pomohly řádově desítkám rodin s dětmi z ubytoven i jednotlivcům. A teď to zastupitelé pohřbili,“ říká na adresu úspěšných projektů, které paradoxně po zkušenostech z Brna přebírají jiná česká města.

Co je špatně na verzi programu, kterou zastupitelé schválili?
Nabídnutých bytů je zoufale málo. Když 20 na dva roky rozdělíme na půlku pro jednotlivce a rodiny, je to pět bytů ročně pro rodiny s dětmi. To je výsměch. Přitom město vlastní 28 tisíc bytů a ročně jich uvolňuje kolem šesti stovek. Vzhledem k počtu potřebných rodin tímto tempem potrvá desítky let, než se podaří ukončit jejich bezdomovectví. My jsme nabízeli řešení řádově do osmi let a počítali se stovkou bytů ročně.

Ve svém vystoupení na zastupitelstvu jste kritizoval i nová kritéria výběru uchazečů o byty, se kterými přišla ODS. Proč?
Nemohu souhlasit s vyjádřením náměstka Roberta Kerndla, že některé skupiny automaticky vyloučí. To zcela odporuje pravidlům Housing First a odporuje to i pravidlům výzvy, takže hrozí, že je budou podle potřeby ohýbat. Navíc ve skupině, která bude klienty posuzovat, mají být téměř samí politici a ti si pohlídají, aby se tam nedostal někdo nepohodlný. Zkrátka Housing First, který pilotně začal v Brně, tady končí. Bohužel. To je prostě nutné pro tuto chvíli vzít v potaz.

Proč by při výběru vůbec měli dostávat přednost lidé, kteří mají problémy s drogami, byli ve vězení nebo jsou z pohledu sociálky konfliktní?
Protože ti jsou nejohroženější. Už v červnu se město přihlásilo k výzvě na sociální programy, jež umožňuje žádat peníze na 50 bytů, ale vyloučeni jsou z ní všichni lidé, kteří nejsou ekonomicky aktivní na trhu práce. A to je velký problém. Ti nejchudší se zpravidla topí v dluzích, jsou závislí na alkoholu a na drogách. Ze sociálního hlediska je to neřešitelná situace. A sami se z toho nedostanou. Podle názoru pana náměstka jde však o lidi, kteří si nezaslouží v programu být.

Co je špatného na principu zásluhovosti?
Potíž je, že na nejchudší lidi se problémy nabalují, protože žijí třeba na ubytovně či na ulici, v demotivujícím prostředí, snadno tomu všemu propadnou. Ale ze zkušeností víme, že i tito lidé dokážou bydlet a je to mnohem levnější a jednodušší než je nechat na ulici nebo je zavírat do vězení. A tyto věci by měl chápat i pravicový politik.

Vaši oponenti ale poukazují na fakt, že někteří lidé ze sociálních programů se zadlužovali...
Porovnávali jsme to s průměrným zadlužením na Brně-střed. Bylo srovnatelné a u Housing First u jednotlivců dokonce mnohem nižší. Rozhodující je, že většina rodin si bydlení udržela a začala fungovat.

Program je schválený. Pokusíte se situaci ještě nějak zvrátit?
V Brně je skupina lidí, kteří se dál nemůžou dívat na to, co se tu děje. Chceme je dát dohromady a vytipovat odborníky, kteří mají k problémům co říct, takže o nás lidé ještě uslyší. Nejspíš už v říjnu.

Uvolněný zastupitel Martin Freund (Žít Brno).

zpět na článek