iDNES.cz

Důkazů je spousta, ale tlačí nás čas, říká žalobce o kauze Švachula

  10:10
Po čtyřech měsících od vypuknutí kauzy „cinknutých“ zakázek na radnici Brno-střed řada z obviněných spolupracuje s policií. Vyšetřovatelé se probírají stohy dokumentů i dat, státní zástupce musí případ uzavřít do příštího března.

Kauzou zmanipulovaných zakázek na radnici Brno-střed se zabývá státní zástupce Radek Mezlík. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V kauze přitom přibyl už desátý obviněný. Je jím vlivný podnikatel a dlouholetý člen ODS Jiří Hos, policie u něj provedla domovní prohlídku.

Od počátku března, kdy zásahovka vyrazila do akce poprvé, jich má za sebou na devět desítek. Kromě radnice městské části pátrala i v domácnostech podezřelých či v sídlech stavebních firem a zajistila spoustu důkazního materiálu.

Státní zástupce Radek Mezlík, který má kauzu na starosti, je s vývojem vyšetřování spokojený a věří, že sledovaný případ zdárně dotáhne do konce. Zároveň však přiznává, že vyšetřovatele tlačí čas.

„Ve srovnání s obdobně velkými korupčními kauzami je důkazní situace velmi uspokojivá. Nicméně podle zákona musíme dodržet rok od vzetí obviněných do vazby, což je začátek března příštího roku. Do té doby musím případ uzavřít a předat soudu,“ řekl Mezlík.

„Na první pohled se zdá, že je času dost, ale když si uvědomíme, jak velkým množstvím materiálu, hlavně v podobě datových nosičů, se musejí policisté probrat, analyzovat bankovní operace a zmapovat toky peněz, budeme rádi, když to ve lhůtě stihneme,“ poznamenal Mezlík.

Podle něj by v dalším řízení měla přibýt doznání více obviněných, z nichž řada usiluje o status takzvaného spolupracujícího obviněného. „Navíc v několika případech čekám i doznání poskytnutí úplatku od zástupců stavebních firem, případně živnostníků,“ uvedl Mezlík.

Obviněným hrozí až 16 let

Je tak možné, že se počet obviněných ještě rozroste. „Ale zejména v méně závažných a doznaných případech přichází v úvahu i alternativní řešení, třeba v podobě podmíněného zastavení trestního stíhání,“ připustil žalobce.

V souvislosti s posledním obviněným - zastupitelem Brna-sever Jiřím Hosem - Mezlík odmítl, že se kauza rozrostla také na jiné městské části. „Zahrnuje jen zakázky na Brně-střed,“ ujistil.

A těch jsou desítky, nicméně rozpadají se na několik skupin od těch nejdrobnějších, jako jsou opravy bytových jader, výměny oken či rekonstrukce koupelen, kde figurují třeba jen tisícové úplatky, až po zakázky stavebních firem, kde jdou do stovek tisíců. „Sem patří i oprava tržnice na Zelném trhu,“ upřesnil Mezlík.

Policisté se případem zabývají už dva a půl roku a na začátku letošního března nashromáždili dost informací, aby zatáhli smyčku.

Ve spojení se zakázkami za celkem 180 milionů korun obvinili deset lidí a za hlavu skupiny označili exmístostarostu za ANO Jiřího Švachulu, který měl na radnici pod palcem investice. Jemu podle vyšetřovatelů pomáhal šéf investičního odboru Petr Liškutin (taktéž dříve ANO) a zapojili se i šéfové několika stavebních firem, které se o zakázky dělily.

Podle zákona hrozí hlavním obviněným až šestnáct let vězení, ostatním, mezi něž patří i Hos, až třináct let a tři měsíce. „Sazbu zvyšuje o třetinu právě organizovaná skupina. Míra odpovědnosti je však různá,“ zdůvodnil státní zástupce.

ODS ještě o Hosovi nerozhodla

Z desítky obviněných jsou po čtyřech měsících ve vazbě už jen dva. Kromě Švachuly ještě šéf stavební firmy Petr Kalášek. „Vzhledem k vysokému trestu, který jim hrozí, je důvodná obava, že by se mohli skrývat nebo uprchnout do ciziny,“ vysvětlil Mezlík.

Ten je známý jako žalobce z případů kolem solárních elektráren synů miliardáře Zdeňka Zemka, kde mezi obžalovanými figurovala i někdejší předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

A spolu s kauzou Švachula dozoruje i případ daňových podvodů se škodou 470 milionů korun brněnského podnikatele iráckého původu Samana El Talabaniho.

„Tento případ bych měl na podzim uzavřít a podat obžalobu,“ podotkl Mezlík s tím, že právě při rozkrývání této kauzy policisté zjistili, že se na Brně-střed dějí podivné machinace se zakázkami a kdo za nimi stojí.

Hnutí ANO obvinění svých členů Švachuly a Liškutina vyřešilo jejich vyloučením. Občanští demokraté zatím podobnou možnost v případu šéfa místní buňky na Brně-sever Jiřího Hose odmítli komentovat. „Nejpozději ve čtvrtek se s ním sejdu. O tom, co bude dál, nechci spekulovat,“ poznamenal předseda oblastní buňky ODS Robert Kerndl.

Podobně reagoval i jeho stranický kolega a člen zastupitelstva městské části Tomáš Zhoř. „Informace mám jen z médií. S panem Hosem jsem nemluvil, takže se mi k tomu těžko vyjadřuje,“ uvedl Zhoř.

zpět na článek