iDNES.cz

V nové brněnské laboratoři mají pod mikroskopy spavou nemoc i chlamydie

  16:24
Přípravny nebezpečných vzorků i dekontaminační místnost obsahuje nová laboratoř, kterou v pondělí v Brně otevřel celosvětový výrobce elektronových mikroskopů a spektrometrů Thermo Fisher Scientific. Specializovaná laboratoř nese druhý stupeň biologického rizika ze čtyř.

V laboratoři je tak možné pracovat s živými vzorky, které jsou potenciálně nebezpečné lidskému zdraví.

„Zkoumáme tady například vzorky spavé nemoci, boreliózy, chlamydií, zlatého stafylokoka, ale třeba i virů chřipky,“ vysvětlil manažer výzkumu a vývoje společnosti Tomáš Vystavěl.

Thermo Fisher Scientific nedodává jen samotné přístroje, ale nabízí i celý výzkumný postup od přípravy vzorku až po zpracování dat z mikroskopu.  

Spolupracuje s výzkumnými institucemi i farmaceutickými společnostmi, které elektronové mikroskopy využívají při vývoji nových léků nebo individuálních léčebných postupů pro konkrétní pacienty.

Brněnské technologické centrum patří mezi největší výrobce elektronových mikroskopů na světě. Zaměstnává 1 200 odborníků z různých odvětví, nová laboratoř umožní vznik dalších tří desítek pracovních míst.

„Technologie, kterou rozvíjíme, se nedá dělat všude, ale pouze tam, kde je zázemí, infrastruktura a odborníci. A to Brno splňuje,“ poznamenal ředitel výzkumu a vývoje Petr Střelec.

Výrobou elektronových mikroskopů je Brno mezinárodně proslulé. Více než jedna třetina celosvětové produkce pochází právě odsud. Celosvětově Thermo Fisher Scientific zaměstnává 70 tisíc lidí v padesáti zemích světa. Její loňské tržby dosáhly v přepočtu zhruba 528 miliard korun, jen za brněnskou pobočku to bylo 14 miliard.

Autor:
zpět na článek