iDNES.cz

Místo zahrádek vyrostou v Brně vily vlivných, staví si i vlastní silnici

  6:58
V brněnské lokalitě ve svahu pod Palackého vrchem a Kozí horou bývala zahrádkářská kolonie a lidé z okolí tam chodí na vycházky. K místu nevede silnice a dosavadní územní plán tam nepočítal s výstavbou. Místní proto překvapilo, že se najednou objevil velký zájem o pozemky, a to i za vysoké ceny.

Jak už dříve informovala MF DNES, parcelu si tam koupily například manželky investora a miliardáře Ladislava Chodáka či brněnského radního Petra Kratochvíla (ODS).

Věci se od té doby daly do pohybu. S povolením stavebního úřadu už se ve zmíněné lokalitě staví silnice. Nedávno pak městští zastupitelé schválili potřebné úkony, aby se s plánovanou výstavbou počítalo už v novém územním plánu, který má být hotový do roku 2022.

„Máme zpracovanou i studii. Její závěry se koordinují právě s návrhem nového územního plánu,“ přiblížil mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Parcely se nacházejí na hranici území Žabovřesk a Komína. Tisíce metrů čtverečních pozemků bývalých zahrádek s výhledem do údolí řeky Svratky na Jundrov, Komín a Bystrc původně získala developerská společnost AvrioInvest.

Na podzim roku 2015 je odkoupili podnikatelé a politici, kteří se znají z byznysu i golfu. Kromě manželek Chodáka a Kratochvíla také podnikatel Radek Patočka, jenž vlastní firmu Panep na výrobu zdravotnického materiálu.

Stavět rodinný dům pod Palackého vrchem plánuje také architekt Radoslav Kobza z projektantské firmy Arch. Design, který v roce 2012 dostal tříletý zákaz ucházet se o veřejné zakázky kvůli neetickému chování a tomu, že nebránil vzniku střetu zájmů.

Pracoval totiž jako projektant nakonec nerealizovaného nákupního centra Aupark a zároveň připravoval pro město studii, která měla mimo jiné ověřit únosnost zatížení území touto stavbou. Právě Kobza se rozhodl vyřešit, že k pozemkům nevede žádná silnice.

„Stavím ji já a myslím, že do toho nikomu nic není. Je to jenom moje soukromá věc. Plánuji postavit rodinný domek, není na tom nic zajímavého,“ prohlásil Kobza.

Proti podobě plánované silnice se od začátku stavěla starostka Komína Milada Blatná (Zelení). Překvapilo ji, že slepá a navíc poměrně úzká silnice vůbec dostala povolení.

Radnice trvala na tom, aby se se stavbou nové cesty vyřešila i křižovatka ulic Kroftova a Štursova v Komíně, na niž silnice na Kozí horu navazuje.

„Musel by se však vytvořit okruh vedoucí přes některé pozemky. S tím samozřejmě nesouhlasili majitelé, protože by již na nich nemohli stavět podle svých plánů,“ vysvětlila Blatná, na čem plán městské části ztroskotal. „Silnici si majitelé pozemků staví na vlastní náklady. Hotová je první etapa,“ poznamenala ještě starostka.

Zahrádky se prodaly jako drahé stavební parcely

Plán na výstavbu zhruba dvou desítek domů od začátku doprovází několik zvláštních okolností. Například když měli zastupitelé Žabovřesk hlasovat o pořízení územní studie, dostali klíčové materiály jen dva dny před zasedáním. Bylo v nich už uvedené i souhlasné stanovisko rady, jenže ta o něm v té době ještě nejednala. Stavební odbor tvrdil, že došlo k omylu během kopírování.

Je také zřejmé, že kupci pozemků počítali s výstavbou domů mnohem dříve, než jim úředníci či zastupitelé přislíbili změnu územního plánu. Například manželka brněnského radního Kratochvíla získala 2 500 metrů čtverečních za tisíc korun za metr, což je čtyřikrát dráž, než v lokalitě pod Kozí horou uváděla tehdejší cenová mapa.

Podle územního plánu jsou pozemky vedené jako zahrada

Podle územního plánu totiž pozemky byly a stále jsou vedené jako zahrada. V kupní smlouvě se přímo píše, že jde o území, kde budou vlastníci okolních pozemků v budoucnu chtít vystavět rodinné domy.

A ostatní majitelé koupili půdu ještě dráž, průměrně za dva tisíce korun za metr. „O pozemcích své manželky nic nevím, ani co s nimi plánuje,“ tvrdí Kratochvíl.

S plány na výstavbu na Kozí hoře bylo spojováno i jméno brněnského zastupitele a místostarosty Žabovřesk Filipa Ledera (KDU-ČSL). Ten přes svou firmu vlastní pozemky asi 500 metrů od silnice, která se nyní staví. „Nemám z toho žádný užitek. K mým pozemkům dotyčná silnice nevede, mám je dál,“ řekl Leder.

S výstavbou pod Palackého vrchem podle jeho slov počítala už aktualizace územního plánu města, kterou před čtyřmi lety zrušil krajský soud.

„Jestli se v dotčené lokalitě bude stavět, je na rozhodnutí města. Je pravda, že část pozemků se nachází v ochranném pásmu zdejšího lesíka. Proti výstavbě jsou navíc někteří místní, protože trvají na tom, že jde o rekreační oblast. Podle mě to není pravda, byly tam jen oplocené zahrádky a asi patnáct chat. Čistě z hlediska dopravní obslužnosti nevím, jaký je rozdíl mezi tím, jestli tam budou chaty, nebo domy,“ myslí si o plánované výstavbě Leder.

zpět na článek