iDNES.cz

Děti pod most nepatří! Brňané protestovali proti sociálním škrtům

  10:36
Silná slova, argumenty i apel na lidskost. To vše zaznělo na úterním jednání brněnského zastupitelstva v souvislosti s projednáváním žádosti o nižší státní dotace na sociální bydlení. Protestující nakonec dosáhli odkladu hlasování.

Podle návrhu, který předložila městská rada, by Brno v projektu ukončování bezdomovectví rodin Housing First zajistilo místo plánovaných 80 bytů jen čtvrtinu. V další dotační výzvě pak 40 bytů pro jiné skupiny sociálně potřebných.

Do jednacího sálu krátce před půl devátou ráno dorazila zhruba stovka lidí, vedená bývalým uvolněným zastupitelem pro oblast sociálního bydlení Martinem Freundem (Žít Brno). Nesli cedule s nápisy „Když můžeš, pomoz. Když nemůžeš, neškoď“, „Děti pod most nepatří“ či „Ne obchodu s chudobou!“.

„Jedním hlasováním můžete změnit život stovkám dětí. Zvažte navýšení bytů aspoň na čtyřnásobný počet. Až budete za tři a půl roku odcházet, můžete být hrdí na to, že jste zachránili člověka, jeho dětství a jeho budoucnost,“ oslovil jednající Freund, který oceňované sociální projekty na zabydlování bezdomovců v minulosti vedl.

U mikrofonu se vytvořila dlouhá fronta řečníků. Mezi vystupujícími se střídali terénní sociální pracovníci, aktivisté pomáhající rodinám ohroženým chudobou i spolek umělců Skutek, který se k protestujícím připojil otevřeným dopisem a podpisy brněnských osobností i zástupců dvacítky institucí.

„Odmítáme se účastnit budování Potěmkinovy vesnice, která má krásně načančané fasády, za nimiž však žijí lidé v bídě a strachu z toho, že zítra nebudou mít kam uložit svoje děti,“ přečetli signatáři výzvy.

Ještě není dobojováno, říká organizátor protestu

Odkázali se tak na to, že Brno aspiruje na Evropské hlavní město kultury, ale přitom místo 25 milionů korun na ukončování bezdomovectví rodin, které může získat, se spokojí jen se zhruba třetinou.

„Pokud omezíte projekty Rapid Re-housing a Housing First, vystavíte lidi z vyloučených lokalit násilí,“ řekl sociální expert Petr Kupka.

Naopak zástupci ODS a ČSSD obhajovali stávající počet 60 bytů v obou výzvách jako reálný. „Zvýšit to zpět na původních 120 je nereálné. Ročně jich jako město získáme jen 70. Musíme probrat se starosty městských částí, jestli nám nějaké byty přidají,“ poznamenal náměstek brněnské primátorky pro sociální oblast Robert Kerndl (ODS).

A padaly také pozměňovací návrhy. Se zvýšením počtu bytů přišli Piráti i ANO.

„Chceme navýšit počty bytů, ale potřebujeme jistotu, že peníze půjdou správným směrem,“ uvedl bývalý brněnský primátor Petr Vokřál (ANO), který navrhl hlasování odložit na červen. A odklad nakonec prošel.

„Zastupitelstvo ukázalo, že občanský tlak má smysl, ale ještě není dobojováno. Je potřeba, aby lidé přišli i v červnu,“ podotkl po skončení jednání Freund.

zpět na článek