iDNES.cz

Rozhledny jsou na spadnutí. Na jejich stavbu peníze byly, na údržbu už ne

  7:12
Rozhledny, které se ve velkém stavěly počátkem tisíciletí, dosluhují. Na jejich opravy přitom většinou chybí peníze. Kvůli bezpečí výletníků proto někde rozhledny budou muset i padnout. Jinde se s náklady musejí vypořádat obce a spolky.

Na rozhlednu Slunečná ve Velkých Pavlovicích nemohli celý měsíc návštěvníci. Místo nich se po schodech téměř dvacet metrů vysoké stavby pohybovali montéři, kteří vyměňovali dřevěné kulatiny. Ty původní byly po deseti letech fungování rozhledny napadené hnilobou.

„Je to první takto rozsáhlá oprava rozhledny. Avšak dřevo stále pracuje a musí se ošetřovat neustále,“ říká místostarosta Velkých Pavlovic Petr Hasil.

Město za opravu zaplatilo 1,5 milionu korun. Tedy o něco méně než polovinu toho, co zaplatilo před deseti lety za stavbu rozhledny. Rozdíl je v tom, že tenkrát na ni přispěla Evropská unie, dnes si muselo město s financováním poradit samo.

Rozhledny na jihu Moravy rostly na počátku tisíciletí i díky příspěvku z unijních peněz jedna vedle druhé. Například jen na Hustopečsku jich v té době vzniklo pár kilometrů od sebe hned šest. Na rozdíl od jejich výstavby však na provoz a údržbu obcím a spolkům nikdo nepřispívá.

Bojují s tím například vinaři z Bořetic. Tam vyrostla rozhledna jako jedna z prvních. Když na ni dnes návštěvník vystoupá, na podlaze horní plošiny vidí rozdrolené kusy dřeva a stavba se dá děsivě rozhoupat do stran.

Přitom ji vinaři udržují, jak mohou. „Každé tři roky děláme rekonstrukci. Pozveme firmu, která udělá zpevnění, nátěry a další práce. Zatím máme od statika zprávu, že rozhledna je v pořádku. Udržovat ji je ale poměrně náročné a nákladné. Naštěstí je u nás velká skupina vinařů, pro které je to srdcovou záležitostí,“ říká prezident spolku bořetických vinařů Republika Kraví hora Stanislav Novák.

Jak ale sám naznačuje, neví, jak dlouho ještě vinaři péči o rozhlednu zvládnou. Ročně jde o částky v řádu několika desítek tisíc. „Vážně zvažujeme, že ji převedeme na obec. Už z důvodu bezpečnosti. Kdyby se tam něco stalo, nevíme, jak bychom to řešili,“ podotkl.

Dřevo je třeba nahradit kovem

Ze zhruba padesátky vyhlídkových věží, jež na jižní Moravě stojí, má polovina dřevěnou konstrukci. A té dává zub času nejvíce zabrat. I ve zmiňovaných Velkých Pavlovicích zvažují, že až přijde za pár let na řadu další rekonstrukce, vymění dřevo alespoň zčásti za kov.

Nebudou tak muset řešit to, co obec Kaly na Tišnovsku. Ta dříve oblíbenou rozhlednu Babylon nejprve zavřela, poté šla celá vyhlídka k zemi a zůstaly po ní jen kovové patky v betonu.

Podobně dopadla rozhledna Johanka v Hýslech u Kyjova, kterou musela obec nechat strhnout. Kůly, které ji podpíraly, byly hnilobou zevnitř doslova vyžrané. „Chtěli jsme ji zrenovovat, nicméně poškození už bylo tak závažné, že to nešlo,“ poznamenal starosta obce Libor Orság.

Proč situace došla tak daleko, neumí říct. Sám v křesle starosty sedí teprve třetím rokem. Jak ale potvrzuje, pro obec je to poučení do budoucna.

Obliba rozhleden neklesá

Johanka se brzy dočká náhrady na kopci nad obcí. Bytelnější a také mnohem vyšší rozhlednu tu společně postaví Hýsly, Žádovice a Ježov.

„Ke stavbě už přistupujeme úplně jinak. Bude mít železobetonový tubus a kovové části, aby vydržela nejméně 150 let,“ naznačuje Orság. Pokud se podaří sehnat na ni peníze, stavět se začne napřesrok.

Stejně jako ve Starovičkách. I tam půjde k zemi stará vyhlídková věž z roku 2007 v lokalitě U obrázku. Starovičští si ji tehdy postavili sami, bez pomoci dotací. „Je už ve špatném stavu,“ potvrdil starosta Staroviček Vladimír Drbola.

„Počítali jsme s tím, že je to dočasné řešení, že se bude muset obnovit,“ podotkl s tím, že jednoduchou čtvercovou věž by měla nahradit nová stavba „s nápadem“. Nová rozhledna v kombinaci dřeva s kovem nebude tak náročná na údržbu jako její předchůdkyně.

Navzdory obrovským nákladům na údržbu obliba rozhleden neklesá. Nedávno vyrostla nová rozhledna u Mutěnic na Hodonínsku, další stavby se plánují i v Ratíškovicích a Pasohlávkách.

zpět na článek