iDNES.cz

Brno chce vyjít vstříc cyklistům, kola budou moct zaparkovat v docích

  11:18
Ulehčit cyklistům od starosti o jejich kola plánuje brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl. Po městě chce umístit cyklodoky, tedy speciální stojany a úschovny pro bicykly.

(ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Využít je budou moci jak jednotlivci, tak bikesharingové společnosti. Ještě letos by měla vzniknout mapa lokací, kde bychom cyklodoky mohli umístit,“ popsal Kratochvíl (ODS).

Chce tak předcházet chaosu, kdy lidé odkládají kola u plotů, dopravních značek nebo na jiných nevhodných místech. Síť parkovacích míst pomůže podle Kratochvíla také zvýšit bezpečnost cyklistů i chodců.

Cyklodoky by měly být uzamykatelné a v některých případech i chráněné střechou před nepřízní počasí nebo před vandaly.

„Vzhledem k tomu, že je jen otázkou času, než se ve městě více rozšíří také elektrokola a elektrokoloběžky, je nutné se na nárůst počtu těchto dopravních prostředků připravit. Nárůst cyklodopravy pomůže i s bojem proti klimatické změně,“ dodal s tím, že Brno pro cyklisty chystá více opatření.

Fotogalerie

Tím nejvýraznějším je zahuštění sítě cyklostezek a speciálně vyhrazených pruhů pro kola. Brněnští radní potvrdili spolupráci s projektem Cyklourban+, který se snaží cyklodopravu rychle a efektivně propojit s ostatními typy dopravy ve městě.

„Cyklourban+ řeší otázky udržitelnosti dopravy ve městě. Cyklodoprava tam bezesporu patří také. Zvyšování jejího podílu ale samozřejmě naráží na různé problémy. Jedním z nich je třeba nedokonalé navázání na další infrastrukturu. Projekt nám dá další možnosti, jak se s tímto a dalšími problémy vypořádat a mírnit jejich dopady,“ vysvětlil Kratochvíl.

Cyklourban+ se zaměřuje na omezení emisí ve městech tak, aby se kvalita života lidí nesnížila.

zpět na článek