iDNES.cz

Důl u Mikulčic se plní vodou, horníci už se výplat zřejmě nedočkají

  6:28
Před deseti lety definitivně zanikla těžba uhlí na Hodonínsku. Majitele posledního dolu u Mikulčic položily dluhy. Současní správci postupně rozprodávají majetek a důl zaplavují.

Na přelomu století v dolu Mír u Mikulčic na Hodonínsku pracovalo na šest set horníků. První začali odcházet na jaře roku 2009. | foto: Radek Miča, MAFRA

Na jaře roku 2009 začali první horníci opouštět poslední lignitový důl v Česku -  Mír. Těžba v Mikulčicích u Hodonína pak definitivně skončila v prosinci téhož roku. Zadlužení majitelé se totiž dostali do insolvence, kterou musely rozseknout soudy. Dodnes dluží horníkům statisícové částky.

Současný majitel, firma UVR Mníšek pod Brdy, s obnovením těžby nepočítá, důl postupně vyklízí.

„Vynášíme elektrické a strojní zařízení podle schváleného projektu uzavírání dolu. Asi dvě třetiny dolu jsou vyklizené. Stále tam totiž nastupuje voda. V dolu proto nesmí zůstat nic, co by ji mohlo kontaminovat. Poté zajistíme část dolu, která prochází pod silnicí I/55,“ uvedl správce dolu Oldřich Cuták.

Tvrdí, že za současné situace se v Mikulčicích už nikdy těžit nebude.

„Případný zájemce by musel postupovat opačným směrem. To znamená znovu navézt veškeré vybavení včetně čerpadel, což si nedovedu představit. Nicméně profily chodeb zachováme. Ale jak jsem říkal, neustále tam nastupuje voda, proto postupujeme zezadu,“ zamyslel se Cuták.

Netají se tím, že firmě šlo při převzetí především o celkový areál, nikoliv o důl. „Máme tady totiž trafostanici, která nám umožňuje prodávat elektřinu soukromým subjektům. Takovým způsobem vydělávali i původní majitelé,“ nastínil Cuták současné využití areálu.

Nic jsem nikomu nesliboval, tvrdí bývalý majitel

V minulosti se přitom v Mikulčicích běžně těžilo kolem 600 tisíc tun uhlí ročně. V dobách svého největšího rozkvětu v polovině 90. let vyprodukoval důl dokonce až 900 tisíc tun uhlí.

V té chvíli ho získala firma Lignit Hodonín, kterou vlastnili podnikatel Pavel Vláčil a fotbalový funkcionář Josef Foltýn. Postupně se však dostali do finančních potíží, až firma skončila v insolvenci.

„Dostali jsme výplatu, pak dva měsíce nic. Takhle to bylo pořád dokola. Začali jsme si proto hledat jinou práci. První horníci opustili důl na jaře 2009. Mně dodnes dluží majitelé kolem 150 tisíc, některým bývalým kolegům i přes dvě stě. Nedostali jsme ani odstupné. Přitom nám pan Foltýn u soudu osobně sliboval, jak všechno dostaneme zaplaceno,“ řekl pro MF DNES jeden z horníků, který v dole Mír pracoval.

Foltýn se však brání, že nikomu u soudu nic nesliboval. „Bez nároku na finanční náhradu jsme majetek včetně pohledávek předali jiné společnosti. Osobně jsem nikomu nic nesliboval. Bylo na novém vlastníkovi, jak se se situací vypořádá,“ konstatoval Foltýn, který byl vedoucím regionálního střediska mládeže vychovávající na Hodonínsku fotbalové talenty.

Likvidaci původního majitele - firmy Lignit Hodonín měl na starosti insolvenční správce Tomáš Kučera.

„Ze získaných prostředků jsme museli vyplatit zajištěné věřitele. To jsou obecně banky, kterým firma dluží. Až poté přijdou na řadu další věřitelé včetně zaměstnanců. Tak je to vždy,“ vysvětlil Kučera.

Obnovení těžby už by se vlastníkům nevyplatilo

Na velké problémy s dluhy si vzpomíná i tehdejší šéf odborů dolu Vojtěch Salajka.

„Majitel měl závazky třeba vůči ČEZ. Pokud někteří zaměstnanci přece jen něco dodatečně dostali, byly to opravdu drobné. Na lidi jako obvykle nic nezůstalo. Škoda, že těžba skončila, mohla pokračovat dál,“ myslí si Salajka.

Dolu se po Lignitu Hodonín ujala společnost Thamesdown Limited, která již také zanikla. V srpnu 2010 si pak důl Mír a přilehlý areál koupila za přibližně dvacet milionů korun společnost UVR Mníšek pod Brdy, která je vlastníkem dodnes.

Důl v Mikulčicích se začal stavět už v roce 1978, když zde odborníci prováděli geologicko-výzkumné práce. Většina lignitu, tedy hnědého uhlí končila v hodonínské elektrárně, kterou spravuje ČEZ. Na přelomu století v dolech pracovalo kolem šesti set horníků. Lignit Hodonín patřil mezi největší zaměstnavatele na Hodonínsku.

Těžba pak definitivně skončila 23. prosince 2009 a krajský úřad Lignit Hodonín poslal do konkurzního řízení. „Firma nějakou dobu uvažovala o obnovení těžby, zjistili však, že by se nevyplatila,“ uvedl za současného majitele Cuták.

Na Hodonínsku se v minulosti těžilo také v Ratíškovicích a Dubňanech. Práce v dolech byla vždy vyhledávaná, protože na zdejší poměry dostávali horníci poměrně vysoké mzdy. Hodonínsko patřilo mezi vyhlášené hornické okresy.

zpět na článek