iDNES.cz

Zdražíme, nebo skončíme, hrozí hokejisté v Břeclavi po seškrtání dotací

  7:10
Břeclavskému mládežnickému hokeji hrozí zánik. Klub HC Lvi Břeclav přišel o velkou část dotací z radnice. Obává se tak, že neutáhne provoz zimního stadionu a v případě zdražení příspěvků neudrží zájem dětí.
hokej, ilustrační foto

(ilustrační snímek) | foto: AP

Na ledě břeclavského zimního stadionu se každý týden „sklouzne“ 250 dětí. Brusle tady obouvají už ty nejmenší ve školičce a většinou zůstávají až do mladšího dorostu, kde pak hokejové talenty vyhledávají extraligové kluby.

S tak širokou členskou základnou je klub HC Lvi Břeclav druhým nejpočetnějším mládežnickým oddílem ve městě hned po atletech. Avšak také nejnákladnějším.

A právě na to teď břeclavský hokej doplácí. Zastupitelé při schvalování rozpočtu na letošní rok nasypali do sportu mnohem méně peněz než v předchozích letech.

„Loni se v rozpočtu na sport dětí a mládeže počítalo se čtrnácti a půl milionem korun. Pro letošní rok rada rozhodla o ponížení těchto dotací o téměř dva a půl milionu. To představuje ztrátu velkého množství peněz pro všechny kluby, které v Břeclavi dělají sport,“ vysvětluje předseda Lvů Jaroslav Raclavský.

Členské příspěvky by se mohly zvednout až o pět tisíc

Hokejový klub podle návrhu sportovní komise dostane o tři čtvrtě milionu méně než loni, kdy od města získal čtyři miliony korun. Letos přitom potřeboval dotaci ještě o 200 tisíc vyšší, aby mohl otevřít další dvě mládežnické kategorie, jak mu diktuje Český hokejový svaz.

Finanční trable břeclavských hokejistů

  • V roce 2018 břeclavští hokejisté dostali od města částku čtyři miliony korun, letos požadovali dotaci ve výši 4,2 milionu korun.
  • Na rok 2019 jim radnice schválila příspěvek ve výši 3,25 milionu
  • Klub se musí v letošním roce potýkat se zdražením ledu, zaplatí za něj 200 tisíc korun navíc. Celkově je tak v minusu více než milion korun
  • Aby ztrátu dorovnal, musel by při počtu 250 členů dětských a mládežnických kategorií zdražit členské příspěvky o čtyři až pět tisíc korun.

Navíc se musí potýkat se zdražením ledu, což dělá dalších 200 tisíc za rok. Když se vše sečte dohromady, chybí klubu na dětské a mládežnické kategorie více než milion.

„Kdybychom to měli pokrýt jen ze členských příspěvků dětí, znamenalo by to u každého z nich zvýšení o čtyři až pět tisíc korun,“ vypočítává Raclavský.

A upozorňuje na riziko, které z toho může plynout. „Když takhle výrazně zdražíme, zájemci nám odejdou. Jakékoliv dotace, které dostáváme, jsou přitom spojené s počtem lidí. Pokud půjdou pryč, budeme muset část příspěvku vracet. A to už se točíme v kruhu,“ podotýká hokejový šéf.

Výsledek? Podle něj buď právě zdražení, v horším případě konec mládežnického hokeje v Břeclavi.

„Podle mě by to byla velká chyba a škoda. Hlavně pro děti, co tam hrají. Teď to budou mít těžké. Buď skončí s hokejem, nebo budou muset cestovat do jiného města,“ komentoval současnou situaci na Facebooku Dalimil Mikyska, odchovanec břeclavského hokeje a současný hráč brněnské Komety.

Hokejisté se musí uskromnit, říká místostarosta

Rodiče malých hokejistů se minulý týden sešli na zimním stadionu, aby s vedením klubu situaci probrali. Pro spoustu z nich je takové zdražení nepřijatelné. Už dnes totiž ti nejmladší hokejisté na členských příspěvcích zaplatí 3 500 korun za sezonu, nejstarší patnáctiletí ještě o čtyři tisíce víc.

A přestože klub nabízí zapůjčení vybavení, musí se k tomu připočítat ještě minimálně výdaje na brusle nebo dojíždění.

Podle břeclavského místostarosty Richarda Zemánka (KDU-ČSL), který je za sport zodpovědný, však radniční kasa není bezedná. „Na sport máme určitý balík peněz a musíme s ním vyjít. Letos jsme museli plošně snížit příspěvky všem o deset až třicet procent,“ vypočítává.

U hokeje je to podle něj nejvíce viditelné právě proto, že byl břeclavskou radnicí vždy nejštědřeji dotovaný.

„Když ta procenta vezmeme klubu, který dostává padesát tisíc, není to vidět tolik jako u hokeje, kde jsou čísla mnohonásobně vyšší,“ říká Zemánek s tím, že jinou cestu radnice nemá. „Osobně si nemyslím, že by to bylo dramatické. Hokejisté se musí uskromnit a hledat peníze jinde. Ale rozhodně to není na zánik břeclavského hokeje,“ tvrdí.

S dotacemi už se nepohne

Současná koalice, jež po změnách Břeclav vede teprve měsíc, přitom má podporu mládežnického sportu jako jednu z programových priorit.

„Platí, že chceme podpořit mládežnický sport. Ale v rámci financování se objevují tendence, u kterých se mi až chce použít slovo vydírání. Nedělá to dobrou krev,“ podotýká místostarosta Jakub Matuška (Mladí a neklidní).

V následujících dnech se chce sejít s vedením klubu a projednat, jak najít chybějící peníze v oblasti provozu klubu i stadionu. Jisté je, že z městské kasy už hokejisté víc nedostanou.

„Dotace jsou zastropované a jejich limit zůstane stoprocentně zachován,“ poznamenává Matuška. Podle něj v tuto chvíli problémy břeclavského hokeje analyzuje ředitel organizace Tereza, která se stará o městská sportovní zařízení. Radek Hrdina je však ve funkci teprve od začátku března a potřebuje čas.

Ten přitom hokejový klub nemá. „Musíme plánovat nejméně rok a půl dopředu. Když v průběhu té doby dostaneme informaci o takovém výpadku peněz, dělá nám to velké problémy,“ reaguje Raclavský.

Sehnat chybějící peníze přes sponzoring už je podle něj nad možnosti Břeclavi a jejích firem. A uvažovat nemohou ani o půjčce. „Jsme lidé, kteří to dělají dobrovolně po večerech. Nikdo nepůjde do takového rizika,“ uzavírá.

zpět na článek