iDNES.cz

VIDEO: U Svratky se našla další zakázaná past, byla v sudu u chaty

  17:32
V sudu u jedné z chat v rekreační oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na Brněnsku se objevila pytlácká železa. Je to podobná past, jaká se našla minulý týden ve stejné lokalitě. Past s jablkem tehdy někdo nastražil u stromu ohlodaného bobrem. Přivolaní policisté už ji ale na místě nenašli.

Zda je past nalezená v sudu totožná s tou, kterou někdo už dříve nastražil u Svratky, nyní vyšetřují policisté. Prvně nalezená železa s návnadou totiž ještě před příjezdem policie zmizela. 

„O pasti v sudu víme. Prověřujeme to,“ uvedl policejní mluvčí David Chaloupka.

Podle záběrů natočených na místě je to podobný typ pytlácké pasti. V sudu ležela zaklapnutá. „Pokračujeme ve vyšetřování případu. Vyslechli jsme ženu, která první past u břehu Svratky našla,“ poznamenal Chaloupka.

Prvně nalezená železa ležela u ohlodaného stromu. Byla rozevřená a uprostřed bylo jablko jako návnada. Je to zakázaná pytlácká past, která může člověka i zabít.

„Člověk může na následky zranění i vykrvácet, a to už nemluvím o tom, že může jít o dítě. Stačí, když se zaklíněnou nohou v železech začne škubat a nedostane se včas do nemocnice,“ varuje právník a myslivec Jan Paroulek.

Každý, kdo takzvanou čelisťovou past nastraží, musí počítat s postihem. „Záleží na tom, zda někomu způsobí zranění. Pokud ano, může provinilec skončit i ve vězení,“ varuje Paroulek.

„U takových pastí je nejdůležitější, v jakém stavu je pružina. Ta rozhoduje o intenzitě, jakou se past zavře,“ upřesňuje advokát.

Lov bobrů je povolený pouze v jižních Čechách. „Budováním nor by totiž bobři mohli narušit hráze rybníků a způsobit tak katastrofální škody,“ vysvětlil Roman Zajíček z brněnské pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny.

Naopak na jižní Moravě jsou tři oblasti, kde je bobr striktně chráněný. Jedná se o nivu Dyje, soutok-Podluží a Strážnickou Moravu.

„To jsou lokality, kde je jakákoliv činnost bobrů považovaná za normální. Stalo se, že i tady poškodili vysazené duby, když se dostali do oplocení. Zamezovat škodám je těžké, protože dokážou oplocení podhrabat,“ vysvětlil Zajíček.

Autor:
zpět na článek