iDNES.cz

Jako malý chemik. Hra s domácí laboratoří má nadchnout děti pro pokusy

  15:18
Chemická sada pro děti s názvem Matelab má zjednodušit pokusy, které provádí opravdoví experti v laboratořích. Hra se částečně podobá svému předobrazu, kterým byl Malý chemik. Vymysleli ji na Vysokém učením technickém v Brně.

Co se stane, když smícháte jodid draselný, saponát a peroxid vodíku? Najít na tuto otázku odpověď pomůže chemická sada Matelab, kterou připravila dvojice chemiků z Vysokého učení technického v Brně.

Tereza Klementová a Matyáš Horálek prostřednictvím této herní sady hledají způsob, jak zjednodušit pokusy, které sami dělají v laboratořích, a přiblížit tak chemii dětem od osmi let i starším nadšencům. Matelab přitom obsahuje vybavení, které lze nalézt v opravdové chemické laboratoři. Částečně se podobá jejímu předobrazu, kterým byl Malý chemik.

Podle dvojice se sice malým dětem nabízejí v hračkářstvích různé napodobeniny chemických her, s reálnými pokusy ale mají pramálo společného. Většinou pracují s nekvalitními materiály a obvykle neobsahují moc pokusů.

„Co jsme z těchto sad vypozorovali, bylo například zcela plastové provedení pomůcek a celková nekvalita. V Matelabu proto lidé najdou skleněné kádinky, baňky a zkumavky a samozřejmě ochranné pomůcky jako brýle nebo rukavice. Všechno je jako v opravdové laboratoři,“ řekla autorka sady Tereza Klementová, která studuje obor spotřební chemie. Skutečný experiment s pěnou nebo barevnými kombinacemi si tak může vyzkoušet takřka každý.

„Dotyční si můžou vyrobit třeba vodíkovou pěnu. Ta se běžně dělá v reakci hliníku a hydroxidu sodného, ale to by bylo moc nebezpečné, takže naším úkolem bylo převést tyto pokusy na chemikálie, které jsou dostupné a hlavně bezpečné. V tomto případě šlo o reakci hořčíku, vody a kyseliny citronové,“ popsal alternativu pokusu Matyáš Horálek. Rozptýlit obavy rodičů chce dvojice studentů i tím, že součástí balení jsou netoxické chemikálie, které jsou při správném zacházení zcela bezpečné.

Nyní jsou na trhu dostupné tři sady. Kromě základní, kde lze najít veškeré pomůcky, které zájemci budou ke svým experimentům potřebovat, jsou zde také Barevné reakce a (Ne)viditelné plyny. V sadách je ukryta série šesti, respektive pěti experimentů, přičemž každý pokus lze několikrát opakovat.

„Některé látky, které jsou v sadě, nahradit jdou. Většinu ale bohužel v supermarketu nekoupíte a veřejnosti jsou dostupné pouze přes tuto sadu,“ doplnila Klementová. Základní sada stojí 790 korun. Za sadu s experimenty zaplatíte 390 korun.

Autor:
zpět na článek