iDNES.cz

Podmínka za útok nožem je mírný, ale přiměřený trest, říká státní zástupce

  5:46
Za směšně nízký označil poškozený muž trest, který u soudu dostal útočník z Egypta, jenž při potyčce před hudebním klubem v Brně nožem pořezal dva protivníky. Podle státního zástupce Jana Petráska, který se případem zabýval, je naopak podmínečné odsouzení adekvátní.

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci 2017. | foto: Boxárna Brno

Khaled Nabih dostal u Městského soudu v Brně za to, že při noční rvačce u brněnského hudebního klubu Caribic loni v prosinci vytáhl nůž a zranil s ním dva soky, trest odnětí svobody na tři roky s podmíněným odkladem na zkušební dobu pět let.

Jeho dva kumpáni Mohamed Mahmoud Ismaeil Abdelhafez a Abdul Momen Adlouni byli potrestáni veřejně prospěšnými pracemi.

Za těžké ublížení na zdraví, nebezpečné vyhrožování a výtržnictví přitom Nabihovi hrozilo až deset let ve vězení.

„Spodní hranice trestní sazby u tohoto trestného činu činí tři roky. A tři roky jsou zároveň maximum, které lze podmíněně odložit. V případě obžalovaného Nabiha tedy přicházela v úvahu buď tříletá podmínka, nebo tři a více let nepodmíněně. Vzhledem k tomu, že se doznal a má čistý trestní rejstřík, nebyl v jeho případě, stejně jako v případech jemu obdobných, podmíněný trest nijak nepřiměřeně mírný,“ uvedl státní zástupce Jan Petrásek.

Obžalovaný se doznal a nabídl náhradu škody

Jeden z poškozených krátce po incidentu v rozhovoru pro iDNES.cz uvedl, že spor vznikl poté, co Nabih doprovázený dvěma druhy kolem čtvrté hodiny ráno osahával jeho kamarádku. Při následné hádce pak cizinec vytáhl nůž, kterým poranil na hlavě dva protivníky.

„Každá ze stran měla svou verzi toho, co se stalo. Co přesně předcházelo vlastnímu napadení, a kdo koho a čím vyprovokoval, se zřejmě už nedozvíme,“ upozornil Petrásek.

Podle něj nebylo pochyb, že šlo v případě Nabiha o nepřiměřené jednání. „Zároveň však jeho přístup v hlavním líčení byl v pořádku. Doznal se, došlo k nabídce náhrady škody. A vzhledem k tomu, že dosud nebyl trestán, bylo možné uvažovat o podmíněném trestu,“ vysvětlil státní zástupce.

„Jestli někdo má pocit, že ho měli zavřít, tak netvrdím, že je takový názor špatný. Na druhou stranu mi to nepřipadá ani jako nepřiměřeně mírný trest. Je mírný, ale jako žalobce nemám obvykle problém s mírnějším nebo přísnějším trestem než navrhuji. Problém je, pokud je soudem uložený trest nepřiměřeně mírný nebo nepřiměřeně přísný,“ poznamenal Petrásek.

Jeden z útočníků byl v podmínce

Známí poškozených v reakci na rozsudek zmínili, že Nabih jakožto hlavní útočník už byl předtím v podmínce. Mluvčí brněnského městského soudu Petra Hovorková iDNES.cz pouze potvrdila, že jeden z obžalovaných skutečně podmíněně odsouzený byl.

Vyšlo však najevo, že trestán za výtržnictví nebyl Nabih, nýbrž Abdul Momen Adlouni.

„Ten se do potyčky zapojil až jako poslední, když se snažil dostat obě strany od sebe,“ informoval Petrásek. „Jestli se mu podmínka promění, nebo bude prodloužena, je záležitost soudce, který mu tu podmínku uložil,“ dodal.

Podle něj nejsou noční fyzické střety před kluby jako Caribic nijak výjimečnou záležitostí. „Tento případ vzbudil zvláštní mediální pozornost asi jen kvůli původu obžalovaných,“ míní Petrásek.

Je podmínka pro pachatele směšně nízká, nebo přiměřená?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 12. listopadu 2018. Anketa je uzavřena.

Směšně nízká
Směšně nízká 16345

ano

Přiměřená
Přiměřená 395

Nejasná situace panovala po hlavním líčení kolem odškodného. Jeden z poškozených si postěžoval, že 1 300 korun, které mu soud přiřkl, je „totální výsměch.“

Odškodnění ve výši 70 tisíc poškození odmítli

Obhájce odsouzených tvrdí, že došlo k dohodě o vyplacení 70 tisíc korun ze strany obžalované trojice poškozeným.

„Peníze byly doručeny k soudu, kterého se účastnil jeden z poškozených, a ten peníze z důvodu cti odmítl. Soud nicméně viděl, že vůle zaplatit odškodné byla,“ uvedl advokát Richard Novák, k jehož klientům se podle něj přesto peníze dosud nevrátily.

Otázka bolestného se podle státního zástupce mohla řešit v následném občanskoprávním řízení. „V trestním řízení se to obvykle neřeší, protože pro posouzení následků je třeba delší doba,“ konstatoval Petrásek.

„Nicméně dohoda o odškodném se rýsovala. Domnívám se, že odmítnutí těch peněz souviselo s naturelem poškozených. Byla to pro ně otázka cti, protože měli pocit, že když přijmou odškodnění, věc tím bude vyřízena, zatímco pro ně bylo důležitější potrestání pachatele. Komunikace s nimi byla podle mého názoru i pro jejich zmocněnce složitější, protože kladli důraz na věci, které pro českého právníka vůbec nejsou podstatné,“ uvedl Petrásek.

Redakce iDNES.cz znovu oslovila i jednoho z napadených mužů, ten už se ovšem k případu nechtěl dál vyjadřovat.

Členové Brněnské Boxárny, do níž pořezaný muž patří, potvrdili, že byli u soudu, kde byla poškozeným nabídnuta částka 70 tisíc korun, kterou však nepřijali. Podmínečný trest, který navrhl státní zástupce, označili za nesmyslný.

Autor:
zpět na článek