iDNES.cz

Místo kontrastní látky ultrazvuk. Lékaři v Brně operují tepny šetrněji

  11:32
Jako první v republice operovali v říjnu brněnští kardiologové pacientovi koronární tepnu bez použití jodové kontrastní látky. Místo ní využili ultrazvuk. Osmašedesátiletý muž byl totiž diabetik pouze s jednou ledvinou, kvůli čemuž patří do rizikové skupiny.

Operace je šetrnější právě k ledvinám. „Snažíme se předejít tomu, aby pacientům selhaly ledviny a museli po operaci chodit na dialýzu,“ upozornil na rizika běžné operace s kontrastní látkou vedoucí pracoviště invazivní kardiologie Fakultní nemocnice Brno Petr Kala.

Zákrok musejí provést zkušení operatéři. „Vše se dělá pod rentgenem. Z předchozího vyšetření sice víme, kudy má céva vést, ale nevidíme ji tak, jako za použití jodové látky,“ dodal Kala.

Přímo do tepny zavedli tenkou ultrazvukovou sondu. Cévu roztáhli a vyztužili pomocí stentu ve tvaru trubičky. „Je kovový, potažený vrstvou léku, který brání opětovnému zúžení tepny,“ popsal kardiolog Roman Štípal.

Zatímco běžně lékaři při operaci použijí až 150 mililitrů kontrastní látky, teď jim stačily jen čtyři mililitry, a to na závěr operace, aby se přesvědčili, že jsou cévy dobře průchodné. Pacient byl jen v lokální anestezii.

„Necítil bolest a byl při vědomí, abychom s ním mohli i během operace komunikovat. Neměl žádné obtíže a druhý den jsme ho propustili domů,“ řekl Kala.

Podle primáře interní kardiologické kliniky Ondřeje Tomana je šetrnější metoda důležitá zejména pro rizikové pacienty.

„Populace stárne a pacienti, kteří se k nám dostávají, jsou starší a přibývá těch s cukrovkou i nemocnými ledvinami. Šetrnější metody budou v budoucnu využívány čím dál více,“ podotkl Toman.

zpět na článek