iDNES.cz

Zachránili řidiče, který dostal infarkt. Jsou novými Gentlemany silnic

  15:06
Když jel domu z práce, zpozoroval sedmatřicetiletý radiologický fyzik Tomáš Procházka dopravní nehodu. Zastavil a spěchal na pomoc. I díky jeho pomoci přežil muž, který během nehody dostal infarkt. Společně s dalšími dvěma zachránci získal Procházka ocenění Gentleman silnic.

Když nehodu ve Vejrostově ulici zpozoroval, vůbec se nerozmýšlel a okamžitě se vyrazil podívat, co se děje. „Věděl jsem, že musím jít pomoc zraněným,“ vzpomínal na své první myšlenky Procházka, který pracuje v Masarykově onkologickém ústavu.

U vážné autonehody, která se stala 23. března, zasahovali celkem tři lidé ze záchranných složek. Všichni byli mimo službu. Kromě Procházky poskytli rychlou pomoc zraněným také zdravotní sestra Klára Zaplatilová a jihomoravský hasič Martin Raus.

V osudné odpoledne jednoho z řidičů postihl při jízdě srdeční infarkt, nečekaně tak vjel do protisměru, kde se srazil s jiným autem. „Střídali jsme se v masáži srdce pána, drželi mu zákloněnou hlavu a čekali na záchranáře,“ doplňuje Procházka.

Když viděl nehodu, zastavil do protisměru

Na místo nehody následně přijel i hasič Raus s defibrilátorem. Jel v tu dobu na zdravotnické školení, proto ho měl v autě. „Byla to šťastná náhoda, že jsem ho měl u sebe. Když jsem viděl tu nehodu, zastavil jsem do protisměru, abych udělal bariéru, a se zdravotnickou brašnou jsem spěchal na pomoc. Pomohl jsem také s nasazením toho defibrilátoru,“ uvedl čtyřiatřicetiletý Raus.

Tři zachránci si tímto skutkem zasloužili ocenění Gentleman silnic. Kromě certifikátu dostali i mobilní telefony, které si v úterý převzali Procházka s Rausem. „Znamená to pro mě hlavně dobrý pocit, že jsem pomohl někoho zachránit,“ dodal Procházka.

Zaplatilová při předání ocenění nebyla kvůli dovolené, ale uvedla, že při nehodě pomáhali i další lidé. Vzpomněla si na další sestřičku a na vysokého muže. „Další zachránce se nám do dnešního dne nepodařilo dohledat. Pokud se ale někdo v tomto příběhu pozná, budeme rádi, když se ozve,“ uvedla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Projekt Gentleman silnic motivuje řidiče k tomu, aby na silnici poskytli pomoc a nebyli k sobě lhostejní. Dnešní ocenění získali v pořadí 149., 150. a 151. titul. Gentlemanem silnic se stává ten, kdo osobně přispěje k záchraně života nebo pomůže ostatním při závažné dopravní nehodě.

Autor:
zpět na článek