iDNES.cz

Kvůli necelému milionu mohou lidé z azylového domu skončit na ulici

  7:08
Necelý milion korun vyvolal přestřelku mezi břeclavským místostarostou a ředitelem zdejší Charity. Peníze chybí na provoz azylového domu a jeho obyvatelům hrozí, že skončí na ulici.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: AP

Azylový dům v Břeclavi poskytuje zázemí desítkám lidí. Můžou tam složit hlavu, když přijdou o domov. Teď jim ale reálně hrozí, že skončí na dlažbě.

Zdejší Charita se totiž dostala do finančních potíží. Musela dorovnat platy sociálním pracovníkům a na provoz azylového domu jí scházejí prostředky.

Město coby vlastník azylového domu jí však nechce pomoci. „Spískal to pan ředitel, ať si to vyřeší. Buď omezí služby, nebo azylový dům prostě zavře,“ vzkazuje břeclavský místostarosta Jaroslav Válka (ČSSD).

Důvodem sváru se stala částka 860 tisíc, kterou ředitel břeclavské Charity Josef Gajdoš použil na zvýšení mezd.

„Museli jsme našim zaměstnancům vykompenzovat peníze, které navíc získali lidé ve státních službách. Jinak nám hrozí potíže s inspektorátem práce. Garantujeme totiž platy podle státních tabulek,“ vysvětluje Gajdoš, jemuž nyní zmiňované peníze chybí.

Není to odpovědnost města, tvrdí místostarosta

Podle místostarosty je ale zodpovědnost na řediteli Charity a město není povinné lepit nečekané výdaje.

„Vysoutěžili si částku, za kterou budou služby provozovat. Město jim za těchto podmínek azylový dům pronajalo. S rizikem nárůstů platu měl pan ředitel počítat, už když se o provoz ucházel. To není spravedlivé k dalším účastníkům soutěže, kteří možná tyto náklady na rozdíl od Charity zohlednili a právě kvůli vyšším nákladům na provoz jsme je nevybrali,“ tvrdí Válka.

Peníze na sociální služby už jsou podle něj rozdělené a nelze počítat ani s tím, že by mimořádně přispěly jiné obce na Břeclavsku. Zvlášť nyní před komunálními volbami si podle Války nikdo netroufne upsat se k vyšším příspěvkům na sociální služby.

Nejsme banka. Vrátíme klíče, vzkázal ředitel

Pětadvacetitisícová Břeclav letos hospodaří bezmála s 550 miliony a už na začátku roku avizovala, že chce ve volebním roce zvládnout dostavět smuteční síň za 45 milionů, za dalších dvacet milionů postavit nové parkoviště u nemocnice a za totožnou částku zmodernizovat semafory.

„Peníze prostě nemáme a pan ředitel Gajdoš ví, že nemá pro prostředky na nečekané výdaje chodit,“ zdůraznil ještě Válka. Pokud Charitě nikdo nepomůže, je Gajdoš připravený vrátit městu klíče od azylového domu s kapacitou třicet míst, ať si ho provozuje samo.

„Pro pana místostarostu je prioritní domov seniorů (místostarosta Válka zde dělal před nástupem do vedení radnice ředitele – pozn. red.) a všechno ostatní nechává plavat. Argumentovat takovým stylem není možné,“ řekl Gajdoš. 

„O provozování azylového domu jsme soutěžili už před šesti lety, opravdu jsem nemohl tušit, zda dojde k nečekaným výdajům. Pokud se to Břeclavi nelíbí, ať si azylový dům vezmou zpátky a roční provoz 3,5 milionu si zaplatí celý. Asi si nás pletou s bankou, negenerujeme peníze,“ nechápe Gajdoš jednání města.

O výši příspěvků na provoz Charity chtěl s okolními obcemi jednat sám. „Pan místostarosta ale trval na tom, že si to vezme pod sebe. Žádali jsme v minulosti o více peněz i kraj, jenže nám řekli, že na provoz břeclavského azylového domu nemůžou dát dotaci. Jsme odkázáni na Břeclav a okolní obce a města,“ dodal Gajdoš.

Problémy bude řešit kraj

Nakolik budou obce ochotné Charitě pomoci, se ale těžko odhaduje. Letos totiž musely na sociální služby více přispět i kraji. Pro příští rok totiž plánuje hejtmanství přidat 66 sociálních pracovníků, kteří se o klienty postarají v terénu. O tři místa má zažádáno i břeclavská Charita.

Obce a města kraji vyšly vstříc. O deset procent víc například poslal Kyjov a jeho spádové obce. Dotace zvýšily také Hustopeče na Břeclavsku.

„Snažíme se přispívat primárně tam, kde máme naše lidi. Pokud nás břeclavská Charita osloví, budeme o příspěvku jednat, ale nedokážu nyní říci s jakým výsledkem. Také nemáme bezedný rozpočet,“ konstatovala hustopečská starostka Hana Potměšilová (Sdružení nestraníků).

O aktuálních potížích v Břeclavi se už dozvěděl náměstek hejtmana pro sociální věci Marek Šlapal (ČSSD) a slíbil, že se jimi bude v nejbližších týdnech zabývat.

„Ještě máme sto milionů, které rozdělíme na sociální služby. Pokud půjde o specifickou záležitost, Břeclavsku snad dokážeme pomoci. Doufám, že to nakonec vyřešíme,“ věří Šlapal.

zpět na článek