iDNES.cz

Ve špíně a výkalech žilo na Břeclavsku šedesát psů, ochránci je odvezli

  16:28
Ochránci zvířat odvezli z jednoho z domů v Podivíně na Břeclavsku přes šedesát čivav a jorkšírů, přibližně polovina jsou štěňata. Psi museli snášet velmi špatné podmínky.

Přes šedesát psů žijících v zápachu a špíně našli ochránci zvířat v Podivíně na Břeclavsku. | foto: Zvíře v tísni

„Majitel skončil v nemocnici a je předpoklad, že pokud se vrátí, nebude ve stavu, aby byl schopen se o svůj ‚chov‘ dále starat. Situace byla akutní, hrozilo, že zvířata zůstanou bez jídla a další péče,“ popsala Eliška Vafková ze sdružení Dejte nám šanci na facebookových stránkách sdružení. Právě jeho členové od pátku pečují o největší část odvezených zvířat.

Psi v Podivíně žili v zápachu, špíně a výkalech. Feny se štěňaty se tísnily v zelených přepravkách na zeleninu.

„Po vstupu na pozemek jsme za domem došli k přístavku plnému ‚chlívků‘ s dlážděnou podlahou a silným zápachem. V každé kóji bylo vždy několik čivav, někde i jorkšír a pouze dřevěná paleta místo pelíšku. Takto vypadaly dvě místnosti za sebou,“ popsala Kateřina Šimková ze Zvířete v tísni.

„Dále byla u domu prosklená veranda s další místností, kde byly v ohrádkách a klecích psí rodičky a štěňata,“ dodala.

Veterináři žádné závady v minulosti neshledali

O této množírně, jak o domě sami mluví, věděli ochránci zvířat už dlouho. Údajně na ni opakovaně upozorňovali. Veterináři ale tvrdí, že žádný podnět neobdrželi.

„Tento chovatel byl kontrolován pouze jedenkrát, a to nikoliv na základě podnětu na podezření z týrání, ale v rámci došetřování původu štěňat exportovaných do Belgie. Při tehdy provedené kontrole nebyly zjištěny žádné známky porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání,“ sdělil mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Ve srovnání s množírnou odhalenou v únoru v Kamenici na Vysočině byly totiž podmínky psů nesrovnatelně lepší, veterináři tak nemohli odebrání psů nařídit.

Ochráncům zvířat nakonec nahrála právě nemoc majitele psů, kterému je již kolem osmdesáti let. Poté, co skončil v nemocnici, vydala jeho dcera zvířata ochráncům na základě darovací smlouvy.

Veterináři tak o jejich zásahu ani nevědí a nechtěli se proto ani vyjádřit, co se v domě dělo. Kateřina Šimková nicméně plánuje k veterinární správě podat stížnost na to, že situace musela dojít tak daleko. Sami veterináři už kontrolu plánují.

Ochránci zvířat odvezli dvě feny ve vysokém stádiu březosti, čtyři feny s dvanácti štěňaty těsně po porodu, 14 odstavených štěňat a 29 dospělých zvířat. Všichni postupně prochází veterinárními prohlídkami.

„Už teď je jisté, že bude potřeba řada veterinárních zákroků - od sona na vyloučení březosti přes kastrace až po revize zubů, které mají v šíleném stavu. Záněty očí, uší, dermatitidy a podobně ani nepočítám. Minimálně u dvou psů máme podezření na hydrocefalus, u dalších dvou na hluchotu,“ popsala Eliška Vafková.

Po uplynutí karantény sdružení postupně nabídne psy k adopci. Zatím zůstávají v péči několika organizací.

zpět na článek