iDNES.cz

Psychiatrii zútulní, obnoví i blízký park. Pacienti tam sejdou přes střechu

  16:18
Špatně těsnící okna, vlhkost ve spodních patrech, v létě uvnitř teplo jako v peci. Tak momentálně vypadá pobyt v Psychiatrické klinice Fakultní nemocnice Brno. Pacienti i zdravotnický personál se ale už brzy budou pohybovat v mnohem komfortnějším prostředí.

Modernizace psychiatrické kliniky v Brně počítá i s oživením parku, kde se konají terapie. | foto: FN Brno

Ještě letos by mohla začít rozsáhlá rekonstrukce pavilonu, která mimo jiné počítá také s obnovou přilehlého parku nebo zazeleněním části střechy.

Od května má fakultní nemocnice stavební povolení, nyní hledá zhotovitele. „S pracemi bychom mohli začít v posledním čtvrtletí letošního roku,“ naznačil termín zahájení přestavby mluvčí bohunické nemocnice Pavel Žára.

Budova kliniky pochází z 50. let minulého století, od té doby prakticky neprošla žádnou výraznější rekonstrukcí. „Okny tu táhne a v mnoha případech nejdou vůbec otevřít. V prvním podlaží je nedostatečná hydroizolace spodní stavby a prostory není možné z důvodu vlhkosti takřka vůbec využívat,“ poznamenal Žára.

Pavilon je navíc orientovaný převážně na jih, v létě se proto prostory přehřívají. Všechny problémy nejenže snižují pohodlí pacientů, ale také výrazně zvyšují náklady na provoz.

Za rekonstrukci plánuje dát nemocnice 577 milionů korun. Většinu zaplatí z dotací Evropské unie, asi 15 procent částky dodá ministerstvo zdravotnictví.

Vzniknou úplně nové ambulance

Projekt počítá se zachováním hlavního pavilonu G, přístavbou a oživením již zmiňovaného parku, kde se běžně konají i samotné terapie. Do něho bude možné sejít ze schodů přes střechu budovy, kterou zčásti pokryje zeleň.

Pacienti by na ni přitom mohli vidět i přímo z lůžek, která se nasměrují k oknům. V hlavní budově zůstane stávající provoz, v přístavbě vzniknou úplně nové ambulance. Rekonstrukci chce nemocnice rozložit do několika etap.

„V nových prostorách najdou zázemí i výjezdní týmy specialistů, kteří budou za pacienty dojíždět. S většími kapacitami se počítá pro psychology i sociální pracovníky. Chceme přijímat nové odborníky,“ poznamenal Roman Kraus, ředitel Fakultní nemocnice Brno.

V největším moravském městě tak vznikne centrum duševního zdraví, kterých bude v republice jenom pět. Další vybudují v Praze, Ústeckém a Olomouckém kraji a na Vysočině. „Nejde nám o stavění nových budov, ale chceme péči ‚vysunout‘ do komunity. Vytvoříme týmy, které budou o pacienty pečovat v jejich prostředí,“ konstatoval náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Tým odborníků ale přímo za pacienty až domů vyjíždí už od podzimu. Pomáhají jim, aby se nedostávali do těžkých stavů a nemuseli většinu života trávit v léčebně. Přivolat je může rodinný příslušník, ale klidně i soused.

Autoři: ,
zpět na článek