iDNES.cz

Brněnské hromadné rande diskriminuje sexuální menšiny, stěžuje si spolek

  16:58
K přehodnocení konceptu hromadného rande na brněnském výstavišti vyzývá Společnost pro queer paměť. Spolku se nelíbí, že obří seznamka pod taktovkou umělkyně Kateřiny Šedé je zaměřená pouze na heterosexuály, čímž podle něj diskriminuje sexuální menšiny.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Proud

Akce s názvem EX:PO/největší československé rande se bude konat o tomto víkendu na brněnském výstavišti jako součást festivalu Re:publika připomínajícího sto let od založení Československa.

Umělkyně Kateřina Šedá se rozhodla propojit symbolických 1918 nezadaných lidí a vybrala pro tento účel 959 žen a stejný počet mužů. Právě toto kritérium považuje Společnost pro queer paměť za nevhodné.

„Společnost pro queer paměť se ohrazuje proti celému heteronormativnímu rámování akce. Pozvání 959 mužů a 959 žen naznačuje, že cílem je vytvořit 959 heterosexuálních párů. Akce sice explicitně účast neheterosexuálních lidí nevylučuje, nevytváří ale žádné podmínky pro to, aby se zde měli možnost seznámit i páry stejnopohlavní,“ stojí v dopisu podepsaném trojicí Jan Seidl, Anna Hájková, Ladislav Zikmund-Lender.

Podle nich by na akci vzhledem k financování z veřejných zdrojů měly být kladeny nároky společenské odpovědnosti.

„Je to právě výročí vzniku československého státu, které by mělo být impulzem pro přehodnocení historického narativu a zahrnutí opomíjených a vyloučených, což festival proaktivně podporuje v případě národnostních a náboženských menšin, v případě sexuálních menšin ale uspořádáním akce Kateřiny Šedé hrubě selhal,“ tvrdí Společnost pro queer paměť.

Projekt nikoho nevylučuje, reagují organizátoři

„Nemusíme snad připomínat, že Československá republika i její nástupnické státy měly za posledních sto let statisíce, či spíše miliony neheterosexuálních občanů, ke kterým se po většinu tohoto období veřejná moc chovala vysloveně nepřátelsky,“ doplňuje spolek.

Organizace TIC Brno, která se na pořádání EX:PO podílí, v odpovědi uvedla, že smyslem projektu je bojovat proti samotě.

„Z důvodu takto širokého vnímání samoty není seznamka omezena věkem, sexuální orientací ani typem hledaného vztahu. Toto je jasně uvedeno v pravidlech. Z přihlášek zatím vyplývá, že kromě lidí, kteří si chtějí najít partnerský vztah, se do projektu hlásí mnoho zájemců, mnohdy i výrazně staršího věku, kteří hledají spřízněnou duši,“ uvedlo TIC Brno s tím, že projekt oslovuje i introverty žijící několik desítek let o samotě.

Kateřina Šedá musela zvolit nějaký klíč, podle kterého zájemce do projektu vybírá. Definovat stejný počet mužů a žen bez dalších omezení se zdá vedení festivalu Re:publika rozhodně fér. Projekt nikoho nevylučuje, dává šanci bojovat proti samotě všem, dokonce i těm, jejichž hlas mnohdy zaniká v hlasitých debatách. Starším a osamělým lidem z menších měst a obcí,“ dodalo TIC Brno.

Projekt za 4,4 milionu korun vzbudil rozruch už v březnu, kdy o něm rozhodovali brněnští zastupitelé. Návrh prošel až napodruhé o jediný hlas.

Autor:
zpět na článek