iDNES.cz

Ředitel gymnázia bojuje s inspektorátem práce, většina učitelů mu fandí

  12:22
Inspektorát práce, nejvyšší školský odborář i několik kantorů stojí proti řediteli znojemského gymnázia GPOA Leoši Gretzovi. Kontrola odhalila porušení zákona při odměňování učitelů, námitky ředitele inspekce odmítla. Přesto má Gretz podporu velké části školy.

Jestliže ještě v minulých týdnech vládlo na gymnáziu GPOA ve Znojmě napětí, teď se situace vyhrotila. Jak už dříve informovala MF DNES, osm zaměstnanců si stěžuje, že kvůli dvojím smlouvám nedostávají všechny peníze, na které mají nárok.

Nyní dokonce zvažují, že odejdou. Vedení školy naopak tvrdí, že je dotyčnými šikanováno. Celý spor se vyostřil pětiměsíční kontrolou jihomoravského inspektorátu práce, z jehož protokolu plyne, že byl několikrát porušen zákoník práce. Ale to, co kritici ředitele Leoše Gretze považují za „razítko“ na své stížnosti, první muž školy vnímá jako mstu z jejich strany.

Gretz potvrdil, že námitky, jež proti protokolu podal, inspektorát zamítl. Přesto závěry kontroly pořád považuje za předběžné. „Inspektorát nevzal v úvahu řadu dokumentů, které si vůbec nevyžádal a které jsme neměli možnost předložit. Jejich důležitost jsme zjistili až z protokolu. Nepřizval nás k jednotlivým kontrolním úkonům ani nás před vydáním protokolu neseznámil s jeho závěry,“ tvrdí ředitel.

Proti protokolu tak podal i stížnost a návrh na došetření. „Zatím k jejich vyřízení nedošlo, ani k případnému nápravnému či sankčnímu prostředku. Jde pouze o kontrolní závěry tří inspektorů, které jsou nyní podrobovány dalšímu přezkumu,“ prohlásil šéf školy.

Zákon o kontrolním řádu ale říká, že případ končí ve chvíli, kdy je kontrolovanému doručeno vyjádření k jeho námitkám. Přestože ty už inspektorát práce zamítl, ke kauze se jeho zástupci odmítají vyjadřovat. Nicméně i krajský školský odborář Petr Holánek tvrdí, že šetření je konečné a protokol uzavřený a neměnný.

„Kontrola na škole byla ukončena. Stížnost podaná ředitelem nemá na kontrolní závěry vliv,“ uvedl Holánek, podle něhož je Gretz – vzhledem k závažnosti porušení právních předpisů – nezpůsobilý k funkci ředitele.

O prázdninách budu mít o tisíce méně, popisuje učitelka

Gretzovi kritici si stěžují hlavně na fakt, že tu samou práci dělají na pracovní smlouvu i dohodu o provedení práce. „Celkově dělám nadúvazek, ale kvůli dohodě jsem oproti kolegům v nevýhodě. O prázdninách budu oproti nim mít o několik tisíc korun méně,“ popsala reálné dopady učitelka angličtiny Alice Polášek.

Pochybení podle inspekce

  • Někteří učitelé dělali stejnou práci na dohodu o provedení práce i v pracovním poměru.
  • Při konci dohod ředitel školy některým nevydal zápočtové listy.
  • Ředitel nevedl přesnou evidenci pracovní doby na sportovních kurzech.
  • Ředitel neposkytl příplatek za práci v sobotu nebo v neděli ve výši 25 % průměrného výdělku.

Ředitel se hájí tím, že třeba lektor jazykové školy nemá stejnou náplň jako středoškolský učitel – lektor totiž vzdělává bez výchovného působení na studenta. Podle něj na tento systém existují dva možné právní výklady a podobný problém prý řeší všechny státní jazykové školy. Zákon mluví poměrně jasně – zaměstnanec v dalším základním pracovněprávním vztahu u téhož zaměstnavatele nesmí vykonávat stejný druh práce.

„Z doložených dokladů vyplynulo, že zaměstnanci vykonávali na základě dohod takové práce, které jsou stejně druhově vymezeny jako práce vykonávané těmito zaměstnanci v pracovním poměru,“ píše se v protokolu inspekce. Podle Martina Kaplana, právníka školského odborového svazu, jsou tedy dohody neplatné a škola musí peníze doplatit.

Stížnosti učitelů směřují i ke sportovním kurzům a výletům. „Chtěli jsme, aby na ně jezdilo víc učitelů, aby byla dostatečně zajištěná bezpečnost dětí. Bylo mi však řečeno, že je to zbytečné a drahé. Takže i když pominu, že člověk se dvěma vysokými školami dostával na kurzech kvůli dohodě 80 korun na hodinu, tohle prostě nepochopím,“ řekla tělocvikářka Eliška Boorová.

Je to kampaň proti dobrému řediteli, tvrdí jeho zastánci

Zatímco osmička pedagogů už chystá žaloby a chce své peníze zpět, protože někteří z nich mohli přicházet až o třetinu platu, za ředitele Gretze se postavila odborová organizace GPOA Znojmo. Tvrdí, že na petici za jeho podporu má přes 70 podpisů zaměstnanců, jichž je celkově na škole přes 120.

„Absolutní většina neochvějně stojí za vedením školy. Ředitel má podporu školské rady a studentského parlamentu. Kampaň rozpoutalo několik osob v době, kdy kraj rozhodoval o tom, zda bude vyhlášen konkurz na ředitele (ten byl přesunut z tohoto týdne na konec června – pozn. red.). Jediná šikana, která zde probíhá, je ze strany těch několika zaměstnanců,“ uvedla za výbor odborářů Jana Ondrušová.

Mezitím celorepublikový šéf školských odborů František Dobšík řediteli doporučil, aby kromě jiného vyčíslil dluh na platu a zahájil s učiteli jednání o jeho splacení.

„Je zřejmé, že četné žaloby by negativně ovlivnily atmosféru na pracovišti. Navíc v případě soudních sporů je nutno počítat s náklady několikanásobně vyššími, než když dojde ke smírnému řešení,“ uvedl Dobšík.

Kraj jako zřizovatel školy čeká, jak inspekce vyřeší stížnost ředitele. „Škola se tím snaží dosáhnout změny závěrů kontroly, je tedy podle nás vhodné vyčkat definitivního rozhodnutí a případného přijetí opatření,“ sdělila mluvčí kraje Monika Brindzáková s tím, že v podobných případech hejtmanství reaguje třeba krácením nenárokových složek platů ředitele. Na otázku, jak často kraj podobné problémy musí řešit, neodpověděla.

Za působení Gretze hejtmanství udělalo na GPOA tři kontroly, před třemi lety byly shledány „v zásadě běžné nedostatky“. Ty ale škola napravila. Zbylé dvě kontroly byly v pořádku.

zpět na článek