iDNES.cz

Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

  6:06
Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů následně kopal a šoférům nadával. Před pár dny dostal podmínku za vybržďování hokejisty Viktora Ujčíka. Přitom donedávna dělal práci pro rozvážné řidiče. Vozil lidi autobusy brněnské MHD.

(ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Incident s Viktorem Ujčíkem, za který Gajda na konci února dostal trest od Okresního soudu ve Vyškově, nebyl zdaleka první. Výrazný však byl osobností druhého aktéra a také průběhem. Ujčík na řidiče, který jej vybrzdil, vytáhl legálně drženou zbraň a přiměl ho vrátit se zpátky do auta. K podmínce soudce Gajdovi přičetl trest za pokus o ublížení na zdraví a výtržnictví.

Svým výbušným chováním je přitom odsouzený mezi známými pověstný.

Jeho zaměstnání ovšem vyžadovalo rozvahu a notnou dávku trpělivosti. V posledních několika letech dennodenně jako řidič autobusu rozvážel cestující po Brně. A jak zjistila MF DNES, u brněnského dopravního podniku pracuje pořád.

„Jak takový rapl projde psychotesty...?“

„Nechápeme, že vůbec takový rapl projde psychotesty. Na tomto případu se ukazuje, že autobusy nemá kdo jezdit. Nejsou lidi, tak jezdí všichni,“ kroutí hlavou jeden z Gajdových kolegů z vozovny Slatina, jenž si nepřál být jmenován.

Podle něj navíc už v minulosti s Gajdou byly v dopravním podniku problémy. Sám Gajda na zaslané dotazy nereagoval a ani zástupci vedení dopravního podniku se k tomu nechtějí podrobněji vyjadřovat.

Za vybrždění vozu, který řídil hokejista Ujčík, dostal šofér podmínku

„Z důvodu ochrany osobních údajů zaměstnanců bohužel nemůžeme poskytnout bližší informace. Navíc v tomto případě se jedná o zvlášť citlivé údaje,“ konstatoval vedoucí dopravního odboru dopravního podniku Jan Seitl.

Ve společnosti pracuje zhruba 1 400 řidičů, a že by muž trestaný za vybržďování hokejisty Ujčíka a další agresivní jednání měl být jejich zaměstnanec, bylo zprvu pro Seitla překvapením. „Nemůžu mít přehled o všech řidičích, a jestliže se přestupků dopustil v soukromém vozidle, běžně se o tom nedozvíme,“ bránil se Seitl.

Výpisy o trestech neprozradí všechno

V přijímacím řízení po řidičích požadují výpis z trestního rejstříku a výpis z karty řidiče. Na něm jsou sice všechny přestupky evidovány, jenže když se jich řidič dopustí až po nástupu do zaměstnání, dopravní podnik to zjistí jen těžko.

Pokud tedy nejsou natolik závažné, že kvůli nim dotyčný přijde o řidičský průkaz. Ten v podniku kontrolují jednou až dvakrát do roka.

Gajda podle rozsudku soudu o ten svůj přijde na dva a půl roku, tím pádem pro dopravní podnik nebude moct jezdit (je ovšem možné, že se proti rozsudku ještě odvolá).

Další podmínkou, kterou musí řidič před nástupem do zaměstnání splnit, je absolvování psychotestů. Sami řidiči se shodují, že jimi neprojde každý. Přestože firmě delší dobu chybí stovka stálých řidičů, pravděpodobnost, že uchazeče tyto testy vyřadí, je zhruba padesátiprocentní.

Jak tedy jimi může projít někdo, kdo má na kontě tolik záznamů o přestupcích kvůli výbušnosti, pro ostatní zaměstnance zůstává záhadou.

Je ohleduplný, psala cestující

Trestaný řidič z Vyškovska ale paradoxně byl za svůj přístup k práci v minulosti vychvalován. Před třemi lety do zpravodaje dopravního podniku poslala děkovný dopis maminka, která cestovala s kočárkem linkou číslo 50.

V něm Gajdu chválila, že počkal, až všichni nastoupí, cvaknou si jízdenku, usadí se a teprve pak se rozjel. „Kdyby se takto chovalo více řidičů, cestování by bylo radost,“ napsala tehdy.

Incident s trojnásobným mistrem světa Ujčíkem se odehrál loni v únoru u Brankovic na Vyškovsku. Žaloba Gajdu vinila, že Ujčíkovi nejprve bránil v předjetí.

Hokejista ho přesto předjel, načež Gajda jeho vůz dojel, dostal se před něj a začal jej vybržďovat, až ho donutil zastavit.

Gajda, který v autě jel se svým devatenáctiletým synem, pak vysedl z auta a vydal se proti hokejistovu vozu. Ujčík na ně vytáhl legálně drženou zbraň a přiměl je tak vrátit se zpátky do auta.

Pistoli na ně namířil prý z toho důvodu, že Gajda nebo jeho syn držel v ruce tyč a zřejmě jej chtěli napadnout.

To ale Gajda odmítá a tvrdí, že tyč si Ujčík vymyslel jako ospravedlnění, proč na něj a jeho syna vytáhl pistoli. „Já se necítím být vinný. Nemám co skrývat, oni nemluvili pravdu a já mám být odsouzený,“ řekl před soudem.

Soudce nakonec dal za pravdu Ujčíkovi. Gajdovi uložil za pokus o poškození cizí věci 20 měsíců vězení s podmíněným odkladem na zkušební dobu tří let a také zákaz řízení na dva a půl roku. Řidič navíc musí zaplatit pětitisícovou pokutu za nedůstojné chování u soudu.

zpět na článek