iDNES.cz

Číňané chtějí stavět obří lázně hned. Někteří krajští politici ale váhají

  14:56
Čínská firma RiseSun se chce naplno pustit do obřích lázní v Pasohlávkách. V nové akciovce ale hrozí, že kraj i obec, jež do projektu už nalily přes půl miliardy, ztratí dohled nad majetkem. Koaliční TOP 09 a část ČSSD zvažují další postup.

Po téměř třech letech vyjednávání se strategickým čínským investorem, firmou RiseSun, oznámil Jihomoravský kraj, jak budou obří lázně v Pasohlávkách vypadat. Na březích Nových Mlýnů vyroste komplex za 1,8 miliardy korun, v němž najdou útočiště až dva tisíce rekreantů najednou. Hotový by měl být za tři roky.

Čínský investor je však už teď netrpělivý. „Doufám, že s projektem budeme moci začít v příštím měsíci, tedy z našeho pohledu před zahájením čínského nového roku. U nás postavíme jeden hotel kompletně se vším všudy za 152 dní,“ řekl Xu Jie, zástupce RiseSunu.

Jenže projekt lázní v Jihomoravském kraji je stále ještě na začátku. Musí jej totiž schválit zastupitelstva Pasohlávek i kraje – akcionářů firmy Thermal Pasohlávky. Ta do společné česko-čínské akciovky Pálava resort, která bude lázně stavět, vloží pozemky v hodnotě 363 milionů korun. Za to získá čtvrtinový podíl, zbytek bude vlastnit RiseSun.

Hlasovat se bude v polovině ledna

Jako minoritní akcionáři tak kraj i obec budou mít omezené pravomoce při rozhodování o majetku. Do projektu přitom už nalily přes půl miliardy korun z veřejných peněz a mohly by nad ním ztratit kontrolu.

„Nastavíme kontrolní a blokační mechanismy, abychom si pohlídali, že se staví, co má. Budeme spolurozhodovat o prodejích pozemků či pronájmech velkých celků,“ ujistil Martin Itterheim, předseda představenstva Thermalu.

Pálava resort

  • Areál obřích lázní u Pasohlávek se dle plánu začne stavět v roce 2020, o rok později má být hotovo. Strategickým investorem je čínská společnost RiseSun. Krajská akciová společnost Thermal Pasohlávky vloží do společného podniku pozemky v hodnotě 363 milionů korun. Celková investice je kolem 1,8 miliardy korun.
  • Práci zde najde na 560 zaměstnanců, najednou by se mohlo v lázních rekreovat až 2 000 lidí.
  • Podle záměru má být součástí areálu čtyřhvězdičkový hotel se 150 pokoji, nákupní zóny, kanceláře a restaurace, rodinné a apartmánové domy se třemi stovkami bytů, parkoviště pro 150 aut, lázeňský léčebný ústav s 250 lůžky, seniorské bydlení pro 160 lidí, ubytování pro personál či rehabilitační centrum pro sportovce.

Číňané přistoupí na to, že i když budou mít ve firmě majoritu a většinu managementu, důležitá rozhodnutí musí podepsat i zástupci kraje a Pasohlávek.

„Bereme ohled na to, že byznys by měl být dobrý pro přírodu, sousedské vztahy a vztahy s místní vládou. Bez toho nepůjde o dobrý obchod. Pokud si budeme každý detail blokovat, nebude projekt úspěšný,“ dodal Xu Jie.

Zda ale krajské zastupitelstvo dá projektu i vstupu do česko-čínské firmy souhlas, bude jasné až 15. ledna, kdy politiky čeká hlasování. Zatímco hnutí ANO projekt podpoří, rezervovaně se k němu kvůli řadě rizik staví další koaliční strany.

„Musíme se pobavit, jestli má význam do takového podniku jít. Stále jsou dvě možnosti – vstoupit do společné firmy s Číňany, nebo jim pozemky prodat. Ještě nevíme, kterou variantu zvolíme,“ uvedl krajský zastupitel Petr Kunc (TOP 09), který sedí i v dozorčí radě Thermalu.

Nadšení neprojevuje ani koaliční ČSSD. „Nevím, zda pro to zvednu ruku. Kraj už udělal dost práce, je důležité, aby neprodělal. Není to jasná záležitost, proto ještě povedeme v našem zastupitelském klubu diskuse,“ poznamenal náměstek hejtmana Marek Šlapal (ČSSD).

Prospěch pro Haška a Tvrdíka? Ne, tvrdí šéf Thermalu

I kdyby nakonec politici s projektem souhlasili, může se zkomplikovat kvůli úvěru 42 milionů korun, který má Thermal u České spořitelny. Ta musí s transakcí souhlasit. Úvěr na dalších 92 milionů korun pak Thermal splácí samotnému kraji. Spolu s dalšími asi 70 miliony korun z Unie šly peníze na vybudování infrastruktury na lázeňském poloostrově a na výkupy pozemků.

Itterheim však nechce ponechat nic náhodě. Na konci září proto uzavřel několik memorand o spolupráci. Kromě tianjinské univerzitní nemocnice také s Nadačním fondem na podporu tradiční čínské medicíny. Ten buduje při fakultní nemocnici v Hradci Králové kliniku a právě s tradiční čínskou medicínou má radit i na jižní Moravě.

Zakladatelem fondu je vlivná čínská firma CEFC, v jeho dozorčí radě sedí i exministr obrany Jaroslav Tvrdík. A právě jemu dělal ještě nedávno poradce exhejtman Michal Hašek (ČSSD), který stavbu čínských lázní v Pasohlávkách prosadil a vyjednal.

„S CEFC již nějakou dobu nespolupracuji. O projektu jednám nyní jako krajský zastupitel a předseda klubu ČSSD, která je součástí krajské koalice,“ sdělil Hašek.

Ani podle Itterheima není v memorandu nic, z čeho by mohli mít Hašek s Tvrdíkem prospěch. „Pomohli jen s kontaktem na čínskou nemocnici,“ prohlásil Itterheim.

Tomu se podařilo uklidnit už i vedení Pasohlávek, které před několika měsíci těžce neslo odvolání bývalého předsedy představenstva Thermalu Jiřího Škrly. Obec je třetinovým majitelem akcií a do projektu vložila pozemky. Podle starostky Martiny Dominové (Moravané) radní i zastupitelé Pasohlávek stihnou projektový záměr lázní do poloviny ledna schválit.

„Thermal má ale spoustu závazků, za něž mimo jiné ručí i obec. A pokud se to nejhodnotnější, tedy pozemky, vloží do jiné společnosti, tak mě zajímá, co se s těmito závazky bude dít a kdo je bude plnit,“ podotkla starostka.

zpět na článek