iDNES.cz

Při tělocviku na golfové hřiště. Škola ve Slavkově inspiruje ostatní

  7:20
Slavkovští školáci se učí hrát golf přímo v hodinách tělocviku. Osnovy zdejší školy teď s podporou školní inspekce přejímají i v dalších městech. Golfová federace tak získá nové hráče. Golf podle některých expertů prospívá i hyperaktivním dětem.
wedge, golfová hůl, ilustrační foto

(ilustrační snímek) | foto: AP

Kromě gymnastiky nebo basketbalu by se školáci při tělocviku na základní škole měli naučit i základy golfu. Takový je od letošního školního roku cíl České golfové federace.

Jak dostat golf do školního rozvrhu, teď ředitelům a tělocvikářům radí slavkovská základní škola. Začalo to nenápadnou spoluprací se Základní školou ve Velvarech na Kladensku.

„Ozvali se nám z golfové federace, že ve Velvarech chtějí do výuky zapojit golf a při hledání narazili na nás. My máme golf v tělocviku začleněný už od roku 2009. Poskytli jsme jim tedy naše vypracované osnovy, které jim následně schválila školní inspekce,“ vysvětlil Vladimír Soukop, ředitel Základní školy Komenského ve Slavkově.

Díky spolupráci škol se tak slavkovským receptem může inspirovat každá základní škola, která by chtěla do tělocviku zařadit i hru přímo na golfovém hřišti.

Zatím jsou totiž školy, které neorganizují jen golfový kroužek, ale zařadily golf přímo do tělocviku, v Česku jen tři – ve Slavkově u Brna, v Kuřimi a od letošního školního roku i ve zmiňovaných Velvarech na Kladensku. „Golf je součástí tělocviku a děti za něj dostávají známky na vysvědčení,“ upřesnil Tomáš Přikryl z České golfové federace.

I hyperaktivní dítě se zklidní

Zařazení golfu do hodin tělocviku a trénink přímo na hřišti je součástí projektu Se školou na golf, který federace organizuje čtvrtým rokem organizuje.

„V letošním školním roce jsme rozjeli nový směr. Kromě kroužků chceme výuku na hřišti prosadit i v hodinách tělocviku. S tím začali právě ve Slavkově a my chceme v krátkém čase vytvořit golfový výukový program pro všechny třídy,“ uvedl Přikryl.

Aby projekt dobře fungoval, musí podle něj být plná spolupráce s golfovým hřištěm, které škole nabídne prostory i trenéra. Ten školí učitele, zajišťuje odborný dozor nebo děti přímo vyučuje. Přínos vidí Přikryl nejen v tom, že se golf, který se před rokem vrátil i na olympijské hry, stane běžnou volnočasovou aktivitou, ale také tréninkem v soustředění.

„Když se snažíte trefit malý balonek, i hyperaktivní dítě se musí zklidnit a být dostatečně pozorné, aby se mu to podařilo. To se mu pak následně vrací i ve výuce, kdy se dokáže zklidnit a zamyslet se,“ tvrdí Přikryl.

Golf od první třídy

Ve Slavkově je podle ředitele školy Soukopa silná sportovní komunita a škola se snaží děti ke sportu přilákat.

„Golfové hřiště nám místní klub poskytl zdarma. Od školy ho máme pět minut pěšky a byla by škoda takovou možnost nevyužít,“ vysvětlil Soukop. Golf se na škole učí děti od 3. do 9. třídy. Na prvním stupni v rámci povinně volitelného předmětu a od šesté třídy pak při rozšířené tělesné výuce.

Prvky golfu už sedmým rokem vyučují i tělocvikáři na Základní škole Jungmannova v Kuřimi. Základy sportu se tady učí všechny třídy.

„Díky golfové federaci a místnímu golfovému resortu Kaskáda máme k dispozici vybavení na SNAG golf, což jsou plastové hole a lehké míčky. Využívají je děti od první do čtvrté třídy v tělocvičně. Ti nejlepší pak přecházejí na tréninky golfu na hřiště,“ popisuje ředitel Richard Mach, jenž sám vede golfový kroužek.

„Jsem trochu ulítlý na pohyb, takže kdybychom v Kuřimi měli lyžařský klub, budu s ním také spolupracovat,“ směje se.

Ředitelé se shodují na tom, že klíčem k úspěchu je především dostupnost hřiště, spolupráce s místními golfisty, ale také nadšení ze strany tělocvikářů. „Kdybychom měli za pronájem hřiště platit, škola by si to nemohla dovolit,“ upozornil Soukop. Školáci mají na hřištích navíc zdarma k dispozici i vybavení.

Teorie v tělocvičně, praxe na hřišti

Kuřimský golfový resort Kaskáda, kde trénují odpaly místní školáci, spolupracuje i s dalšími školami. „Na brněnské Základní škole Sirotkova jsme vyškolili dva učitele tělocviku a děti od nás mají vybavení na SNAG golf. Díky tomu se mohou učit základy golfu i v tělocvičně a nemusejí dojíždět z Brna,“ vysvětlila manažerka golfového klubu Kaskáda Veronika Mojžíšová. Pro školy pak pořádají sportovní dny, aby si děti vyzkoušely základy golfu přímo na greenu.

Cíl projektu České golfové federace je zřejmý: „Důležité je dostat děti na hřiště, aby s golfem začaly,“ konstatoval prezident federace Zdeněk Kodejš.

Pro slavkovské a kuřimské školáky trénink nekončí ani s příchodem zimy. Obě školy mají vybavené tělocvičny, kde se děti v odpalech zdokonalují i za špatného počasí.

„Jsme na začátku, ale rádi bychom, aby se golf vyučoval na více školách a mohli jsme mezi nimi pořádat soutěže tak, jak je známe třeba z florbalu nebo basketbalu,“ poznamenal ředitel slavkovské školy Vladimír Soukop.

zpět na článek