iDNES.cz

Chátrající synagogu konečně opraví, zachovají i vzácný hebrejský citát

  15:42
Židovská obec v Ivančicích na Brněnsku patřila k největším a nejvýznamnějším na Moravě. Modlitebnu měla v ulici Josefa Vávry. Ta ale časem nestačila, a proto na stejném místě v roce 1853 postavili synagogu. Roky už ale chátrá a o nutné modernizaci se hovoří roky. Potřebné peníze se ale podařilo dát dohromady až nyní.

Synagoga v Ivančicích na Brněnsku. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Ivančická synagoga patří mezi jedny z posledních židovských svatyní na jižní Moravě, které doposud nebyly opravené. „Původně se uvažovalo o tom, že v synagoze zřídíme koncertní a výstavní síň. To jsme ale nakonec přehodnotili. Uděláme tam multifunkční městskou knihovnu, kde se budou moct pořádat i kulturní akce,“ přiblížil ivančický místostarosta Roman Sládek.

V první etapě bude nutné provést statické zajištění. Kraj přispěje půl milionu, milion ivančická radnice. „Opravy oficiálně zahájíme 4. prosince. Budova je staticky narušená, takže v první řadě dáme do pořádku toto. Poté vybouráme mezipatro, které bylo nevhodným způsobem vybudováno v minulých desetiletích. A budeme pokračovat konečnou fází oprav, která vyjde asi na 20 až 25 milionů korun. Chceme získat dotaci. Pokud se nám to nepodaří, tak se pokusíme opravy zaplatit z městských peněz. Hotovo by mohlo být do dvou let,“ odhadoval Sládek, jak dlouho můžou práce trvat. 

Hřbitov sloužil i po válce

Ivančická synagoga byla postavená v pozdně empírovém slohu podle projektu vídeňského architekta Lorenze Wagnera. Jako modlitebna sloužila až do druhé světové války, pak z ní bylo skladiště. Na zdejším hřbitově se však pohřbívalo i po válce. „V porovnání s ostatními synagogami na jižní Moravě patří mezi větší. Je pozoruhodná tím, že na jejím průčelí se dochoval citát v hebrejském jazyce. To není příliš obvyklé,“ povyprávěl brněnský architekt Jaroslav Klenovský, který se stará o židovské památky.

V překladu citát znamená: Vstupte do bran díkůvzdáním, do nádvoří jeho chvalozpěvem. Podle místostarosty Sládka zůstane nápis zachovaný i po modernizaci budovy. Na území Moravy a Slezska je nyní podle slov Klenovského 43 synagog.

„Od převratu se udělalo velké množství práce. V podstatě všechny tyto budovy jsou již opravené. Ivančice zbyly mezi posledními, protože město bylo zadlužené a nemělo prostředky na přestavbu,“ poznamenal ještě brněnský architekt, jenž je členem Židovské obce Brno.

Autor:
zpět na článek