iDNES.cz

Zvířata si sama umí v přírodě najít léky k uzdravení, tvrdí vědkyně

  7:04
Odbornice Caroline Ingrahamová věří, že zvířata si nejlepší léky umí najít v přírodě sama. Původem Francouzka žijící ve Velké Británii se výzkumu věnuje už přes třicet let. Dosahuje úspěchů i tam, kde klasická medicína selhává.

Odbornice Caroline Ingrahamová věří, že zvířata si nejlepší léky umí najít sama. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Dvanáctiletá tygřice Satu, jedna z hlavních hvězd brněnské zoologické zahrady, zatím samce sveřepě odmítá. Chovatelé už zkusili, co mohli. Ani výměna partnerů ale nepomohla, na tygří mláďata čekají marně. Satu zatím neoslovil ani v pořadí už pátý nápadník, tygr Dandys, kterého do Brna přivezli před dvěma lety z varšavské zoo.

Možná teď pomůže alternativní přístup. Za brněnskými tygry se totiž dorazila podívat Caroline Ingrahamová, zakladatelka oboru aplikované zoofarmakognozie. Už třiatřicet let se věnuje výzkumu a pozorování toho, jak jsou zvířata schopna se sama léčit.

Nemocné či zraněné kusy si v přírodě umějí vybrat rostliny a další látky, jež jim pomohou. Odbornice se o totéž snaží i u hospodářských a v zajetí chovaných zvířat. Nabízí jim éterické oleje, ale i řasy, jíly, hlízy či minerály. A zvířata, i ta domestikovaná, si sama skutečně vybírají ty, které léčí jejich obtíže.

„Paní Ingrahamová vedla seminář pro veterináře a laiky v prostorách brněnské zoo. Výměnou pak v následujících dvou dnech provedla nějaké své testy u našich tygrů kvůli problémům se zabřeznutím, pracovala ale také třeba s ledními medvědy,“ potvrdil vedoucí útvaru vnějších vztahů brněnské zoo Michal Vaňáč.

Zvířata z brněnské zoo si oblíbila kokosový olej i třezalku

Jestli se v Brně nyní dočkají malých tygrů, zatím není jasné. „Ona pracuje s přírodními oleji a výtažky, nepovažujeme to sice přímo za léčbu, ale o určité obohacení pro zvířata rozhodně jde. Metoda jim může zpříjemnit prostředí, je to pro ně něco nového a zábavného, i to může mít pozitivní vliv,“ popsal Vaňáč.

Každopádně Ingrahamová dosahuje úspěchů i tam, kde klasická medicína selhává. Léčila třeba sloní sirotky v Keni, andské medvědy v Jersey, deprimované primáty i nezvladatelné psy. V brněnské zoo teď doufají, že řasy, chaluhy, kokosový olej nebo třeba třezalka a květové vody, které si zdejší chovanci zamilovali, budou mít pozitivní dopad také na jejich obtíže.

„Zvířata teď budeme nějaký čas pozorovat a testovat. Uvidíme, zda to přinese nějaké výsledky a bude následovat i oficiální spolupráce,“ nastínil Vaňáč.

Ingrahamová je o metodě, v níž se snaží skloubit poznatky farmakokinetiky a farmakologie v kombinaci se samoléčením, přesvědčená. A rozhodně není sama. Celosvětově uznávaná konzultantka a lektorka vede kurzy a semináře, pravidelně přednáší také na univerzitách i celé řadě mezinárodních konferencí. Třeba na té v Nizozemí bude příští týden jediná, která není vystudovanou veterinářkou.

Ani domestikovaná zvířata své schopnosti neztratila

„Lidé si mysleli, že domestikovaná zvířata nebo ta chovaná v zajetí už své schopnosti ztratila. Teď začínají věřit, že zvířata sama vědí, co chtějí. Navíc vidí výsledky velmi rychle, i tam, kde by jinak byly nutné zdlouhavé a nákladné testy,“ vysvětlila autorka celé řady knih na téma aplikované zoofarmakognozie, která se objevila v BBC či National Geographic TV, psal o ní The Daily Telegraph, Veterinary Times nebo francouzský odborný časopis Sciences PSY.

Se zvířaty tráví dlouhé hodiny, pozoruje jejich pohyby, reakce i to, jak kterou nabízenou látku přijímají. Mohou si vybrat, zda ji chtějí inhalovat, olizovat, nebo se s ní třít. „Klíčové je určit to, co nejvíc pomůže. Předávkovat se zvířata nemohou, když mají dost, prostě odejdou nebo o nabízené oleje či minerály ztratí zájem,“ popsala odbornice.

Zkušenosti má nejen s exotickými zvířaty, léčí i koně, psy nebo kočky, na pozvání francouzské vlády školila třeba tamní biofarmáře chovající ovce a kozy. „Miluji změnu a hlavně nové výzvy. Navíc bych byla strašně ráda, kdyby lidé viděli, že všechna zvířata jsou citlivé bytosti a je vlastně jedno, zda jde o psa, nebo prase,“ doplnila nad zaplněným diářem, podle kterého v příštích týdnech navštíví Rakousko, Polsko, Austrálii i Švýcarsko.

Na milovnici zvířat nedají dopustit ani jejich majitelé, řada díky jejím esencím našla se svými svěřenci nový komunikační jazyk i vztah. „I já jsem už ale měla namále, třeba když jsem se jednou zapomněla a šla potmě do stáje, kde byl na volno nosorožec, nebo když se k výběhu slonů nebezpečně přiblížili lvi. Když ale u sebe mám své oleje, jsem většinou v bezpečí a všemi zvířaty milovaná,“ se smíchem dodala Ingrahamová.

zpět na článek