iDNES.cz

Hudební festival JazzFestBrno

  9:06
Americké hudební hvězdy Wynton Marsalis, Wayne Shorter, Gregory Porter a Robert Glasper, to jsou čtyři nejzářivější jména 15. ročníku mezinárodního hudebního festivalu JazzFestBrno. Ten od 12.února do 28.dubna 2016 nabídne během dvanácti hudebních večerů třiadvacet koncertů na pěti místech.

Ben Williams | foto: JazzFestBrno

Dramaturgie festivalu však přinese i pestrou přehlídku toho nejlepšího z Evropy. Nejpočetnější zastoupení logicky patří domácím a slovenským hudebníkům.

Brno se může těšit na hravé vokální sexteto Skety, různými žánry protřelého, ale jazzu stále věrného Ondřeje Rumla, stálici české scény Roberta Balzara či v New Yorku etablovaného hammondkáře Ondřeje Pivce.

Na brněnský JazzFest zavítá také invenční trio Tomáš Liška, Luboš Malina a Michal Nejtek, kteří dovezou zbrusu nové nadžánrové album Fragile Bliss.

Zahraniční hosty kromě již zmíněných Američanů zastupují mimo jiné legendární polský trumpetista Tomasz Stańko, izraelská dvojice Yaron Herman a Ziv Ravitz. Že hudba stírá hranice, ukáže například koncert špičkového německého bubeníka Jochena Rueckerta s americkým saxofonistou Markem Turnerem, mezinárodní formace španělského kytaristy Alberta Vily či slavnostní koncert jednoho z nejvyhledávanějších sidemanů české scény Petra Dvorského.

Padesátiletý kontrabasista oslaví své jubileum po boku Emila Viklického, ale také úspěšného rakouského uskupení WinterFisch pianisty Waltera Fischbachera.

Vstupenky na všech dvanáct festivalových večerů, které přinesou třiadvacet koncertů, jsou v prodeji na webu www.jazzfestbrno.cz a v běžných předprodejích.

Chybět nebudou ani oblíbené večerní jamsessions, které letos hostí zejména hudební klub MusicLab. Festival zahájí už tento pátek beznadějně vyprodaným dvojkoncertem v Sono Centru americký big band Jazz at Lincoln Center Orchestra vedený trumpetistou Wyntonem Marsalisem.

zpět na článek