iDNES.cz

Kvůli suchu letos nesměli vodáci na Teplou Vltavu rekordních 77 dní

  12:36
Vodácká sezona na Teplé Vltavě s posledním říjnovým dnem skončila. Jenže dva a půl měsíce ji kvůli nízké hladině vody nebylo možné vůbec splout. V září kvůli suchu nemohla vyjet na vodu ani jedna loď, dohromady jich letos na romantickou projížďku Šumavou vyrazilo zhruba 2 100.

Vodáci na Teplé Vltavě | foto: Slavomír KubešMF DNES

Nejprve mohli na řeku i bez průvodců, celé září pak byla hladina příliš nízko. Správci Národního parku (NP) Šumava ukončili minulý čtvrtek sezonu splouvání Teplé Vltavy. Nyní ji mohou hodnotit.

Letošní rok byl v jistém ohledu rekordní. Ale negativně. Kvůli nedostatku vody platil mezi Soumarským mostem a Pěknou zákaz splutí 77 dní. To je nejvíce od zavedení regulace vodáctví v roce 2010.

Atraktivní úsek je pro zájemce uzavřený, když hladina u mostu klesne pod 50 centimetrů. V opačném případě se mohou vodáci vydat na výlet s průvodcem, od 61 centimetrů i bez něj. Omezení platí kvůli ochraně dna řeky, kde žije vzácná perlorodka říční.

Třeba v září na řeku nikdo nesměl ani jeden den. „V tomto měsíci hladina někdy klesala i pod 45 centimetrů. To pak byl zavřený i horní úsek z Lenory k Soumarskému mostu, který má nastavený právě tuto hranici. Takto nízko byla voda naposledy v roce 2015,“ vysvětluje mluvčí správy NP Jan Dvořák.

Loni zákaz platil 25 dní, rok předtím 47. Letos mezi začátkem května a koncem října vyplulo na řeku zhruba 2 100 lodí, minulý rok jich bylo o 700 více. Skvěle se podařil rok 2016, kdy měli vodáci smůlu pouze jeden den a na řeku vyrazilo přes tři tisíce plavidel. Za Soumarským mostem mohou plout jen kanoe a kajaky.

Začátek vyšel díky tání sněhu

Úvod letošní sezony se přitom povedl. „Květen byl hodně deštivý, navíc bylo hodně sněhu, takže se Šumava nasytila. Proto se v některých dnech v květnu a červnu plulo i bez průvodců,“ upřesňuje Dvořák. 

První den, kdy na vodu nikdo nemohl, nastal až 25. července. Ve druhé polovině srpna už zákaz trval poměrně často, v září nepřetržitě, v říjnu se splouvalo jen pár dní.

Online systém na rezervace termínů spustili správci parku 1. dubna. Květnové víkendy a svátky byly zanedlouho rozebrané. Zájem byl také o závěr června a začátek července. 

„Obecně nejvíce bylo zájemců o pátky, soboty a neděle. Nejméně naopak o pondělky, úterky a středy. V nejžádanější termíny se prakticky nevyplatilo jezdit naslepo bez rezervace předem,“ popisuje mluvčí.

Několikaletá regulace Teplé Vltavy se vyplácí. „U perlorodky poznáme efekt až dlouhodobě. Ekosystém řeky se však prokazatelně ozdravuje. Vrátily se tam podvodní rostliny a život je pestřejší, protože dno nedostává tolik zabrat,“ říká dále Jan Dvořák.

Před omezeními, která platí od roku 2010, proplulo za rok úsekem i deset tisíc lidí.

Před dvěma lety NP splouvání zdražil z 300 na 500 korun za loď v případě rezervace online. Na místě zaplatí vodáci ještě o stovku více. Správci po změně částky úbytek zájmu nezaznamenali. 

Od začátku museli provoz na Teplé Vltavě dotovat i statisíci korunami ročně. Nyní už nemusí. „Podle prvních odhadů se podařilo výnosem pokrýt celou sezonu,“ uzavírá mluvčí.

Nezvyklou situaci zažívali vodáci loni v červnu, když kvůli silným dešťům v šumavském úseku Teplé Vltavy stoupla voda a na řeku se vůbec nesmělo.

U Soumarského mostu na Prachaticku tehdy stoupla hladina řeky za dva dny o 150 centimetrů na dva metry. Voda se rozlila do okolí Vltavy a hasiči museli evakuovat kemp, odkud se vodáci na oblíbený úsek vydávají.

13. června 2018

Autor:
zpět na článek