iDNES.cz

U Budějovic hrozí prašivina přenášená liškami, psi zůstávají na vodítku

  9:00
Psy běžící daleko před svým pánem na loukách nebo v lese v okolí Českých Budějovic v těchto dnech jen tak neuvidíte. Majitelé jim přitáhli vodítka kvůli obavě z prašiviny, která je přenosná i na člověka.

Marie Fialová z Homolí na Českobudějovicku venčí na poli mezi Homolemi a Boršovem svého psa Sama s 3letým vnukem Matyášem. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Strach z prašiviny má například Marie Fialová z Homolí u Českých Budějovic. Černého labradora má při venčení na louce na pevném krátkém vodítku. „Vůbec ho nepouštím, to se bojím. Poprvé jsme vyšli až včera, dojdeme jen ke kolejím a dál už raději ne,“ říká chovatelka.

O nákaze se dověděla od starosty sousedního Boršova nad Vltavou Jana Zemana, kde se v poslední době vyskytlo už šest lišek s touto nepříjemnou nemocí, která způsobuje silné svědění, je nebezpečná i pro psy a přenosná na člověka.

„Liška uhynulá na prašivinu se občas najde, ale když mě navštívil hospodář mysliveckého sdružení Ladislav Kratochvíl a řekl mi, že na hranici katastru obcí Homole a Boršov našli tři takové lišky a v Homolích už se tři psi léčí, tak jsme rozeslali upozornění na 750 e-mailových adres, které máme,“ popisuje Zeman.

Počet lišek s prašivinou se v okolí Boršova zvýšil na dvojnásobek. Starosta proto lidem doporučuje, aby si psy hlídali a při procházkách je nepouštěli z vodítka. K přenesení nákazy stačí, aby se pes vyválel v mršině a takovému „naparfémování“ zpravidla žádný neodolá.

„Prašivina se mezi liškami vyskytuje vždycky a v době, kdy se v únoru páří, si ji předávají mezi sebou. Protože letos byla slabá zima, tak se jim zároveň s nákazou mění srst na letní a roztoč zákožka svrabová se jim dostává kolem očí. Taková liška špatně vidí, nic neuloví a zdechne hlady,“ vysvětluje starosta.

Někteří psi mají raději i náhubky

MF DNES o víkendu zmapovala oblíbené lokality pejskařů okolo Boršova, Homolí a českobudějovické okrajové čtvrti Rožnov. Bylo vidět, že lidé o zvýšeném výskytu prašiviny vědí. Své psy venčili spořádaně na vodítku, dva vlčáci na dlouhé šňůře měli na louce u Malše dokonce náhubky.

S nemocí už se setkali také v Jindřichově Hradci. Živá liška nakažená prašivinou se tam objevila v polovině března na okraji města v Mertových sadech u řeky Nežárky a musel ji zastřelit myslivec.

Vyhladovělé nemocné zvíře ztrácí plachost a podle jednatele Okresního mysliveckého spolku České Budějovice Pavla Pletky se dá poznat na první pohled. „Část zvířete, která je nakažená prašivinou je úplně bez srsti, je tam hrubá šupinatá kůže, u lišky je původně chlupatý ocas úplně holý,“ popisuje Pletka.

Prašivina je zase na vrcholu

Větší výskyt prašiviny se objevuje vždy v cyklech, zkušený myslivec Pletka však nepamatuje, že by někdy bylo tolik nakažených lišek na jednom místě jako nyní na Českobudějovicku.

„Zřejmě je letos prašivina po několikaletém vzestupu zase na vrcholu. Přírodě to prospívá, protože tím, jak jsme před lety vyléčili vzteklinu, byly lišky přemnožené. Možná je to teď přírodní selekce, sníží se stavy, protože drobná zvěř není a lišky se neuživí,“ přemítá Pletka.

Prašivina se může vyskytovat při vyšší koncentraci zvěře v oborách i v chovech černé zvěře. Na farmách nebo v oborách se léčí, v přírodním prostředí to Unie myslivcům zakázala. Proto můžete zahlédnout v lese olysalého divočáka, který se snaží silné svědění potlačit drbáním o strom. Na jeho kmen se pak mohou přenést roztoči, kteří jsou zase nebezpeční pro volně pobíhajícího psa.

Obezřetní by však měli být i lidé a neměli by sahat na zvířata, která ztrácejí srst. Prašivinu způsobuje roztoč zákožka svrabová, který se zavrtává pod vrchní vrstvy kůže, kde si dělá chodbičky. Zasažené místo pak svědí. Parazituje u lidí a kožešinových zvířat, nejčastěji se vyskytuje u psů, prasat, lišek a divočáků.

Se svrabem je to podobné jako s dalšími nákazami, prevence je jednodušší než léčba. Nejdůležitější je nepouštět psa na volno, na uhynulé lišky nesahat a nález hned oznámit policii nebo myslivcům. Psa lze proti nákaze chránit preparáty fungujícími proti klíšťatům, blechám a roztočům.

Pokud se domácí mazlíček začne hodně drbat, je třeba vyhledat pomoc veterináře. „Léčba prašiviny je jednoduchá, trvá však minimálně měsíc až šest týdnů. Tabletka i vodička jsou účinné, ale je dobré celý cyklus zopakovat,“ říká českobudějovická veterinářka Kateřina Košťálová. Zaléčení psa vyjde na 1 500 až 2 000 korun.

Lidé s podezřením na svrab by měli navštívit svého lékaře. Velmi nakažlivé kožní onemocnění se léčí s pomocí krémů, pleťových vod nebo prášků na předpis.

zpět na článek